Basketbolda İsabetli Şut Atma

'Spor Gündemi' forumunda Wish tarafından 14 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Basketbolda şut atma teknikleri  Şut : Topu herhangi bir şekilde,rakip takımın potasına sayı kaydetmek amacı ile hücum oyuncusunun yaptığı harekettir

  Temel Duruş: Vücut ağırlığı her iki ayağa eşit olarak dağıtılırken dizler hafif bükülür ve bacaklar omuz genişliğinde açılır.

  Topun Pozisyonu : Top;temel duruşta, hafifçe öne eğilmiş gövdenin önünde, yaklaşık olarak göğüs hizasında iki elle tutulur.

  Topun tutuluşu: Tutuş,parmak uçları ve başparmakla sağlanır.Topa avuç içi temas etmez. Baş parmakla işaret parmağı ’V’ şeklindedir.Dirsekler yanlarda vücudun yanındadır.

  Hedef : Çembere; ayaklar,vücut ve dirseklerle konsantre olunur.Hedef olarak ya çemberin orta kısmı yada arka kısmı seçilir.

  Şutun kavisi: Orta ve Uzak mesafedeki şutlar için topun normal kaviste gitmesi gerekir . Yakın mesafelerden çok, uzak mesafelerden az sıçrayarak şut atılır.

  Şut elinin hareketi : Dirsekler pota yonunu gosterir,şut kolu yukarı-one dogru uzatılır .el bileginin bukulmesiyle top pota yonunde eli terkeder. Şut atan kişi , topun en son işaret parmagından çıktıgını hissetmelidir.

  Topun Dönüşü: Sayı şansını artırmak için topun, şuttan sonra el bileginin ve parmakların aktif çalışması ile arkadan, ileri-öne doğru döndürülmesidir.

  Şut kuvveti : Bacakların çalışması,şut elinin uzatılması ,el bileğinin öne hareketinden doğan uyumlu ve surekli hareketlerden saglanır.
   


Similar Threads: Basketbolda İsabetli
Forum Başlık Tarih
Spor Gündemi Basketbolda Serbest Atış Nedir Nasıl Yapılır 2 Aralık 2013
Spor Gündemi Basketbolda zıplamak teknikleri ne yapılmalı 15 Mart 2012
Spor Gündemi Basketbolda Zone Ne Demek 15 Mart 2012
Spor Gündemi Basketbolda Yedek Oyuncu Sayısı 14 Mart 2012
Spor Gündemi Basketbolda Turnike nasıl yapılır 13 Mart 2012