Basketbolda Eğitsel Oyunlar

'Güncel Bilgiler' forumunda Violet tarafından 15 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Basketbolda Eğitsel Oyunlar,  Top sürme çalışması: Sahaya topsuz yayılmış grubun arasında iki toplu oyuncu bulunur. Bu topa sahip oyuncular “kurt”, topsuz kaçan oyuncular “kuzu” diye adlandırılır. Kurtlar topu kuzulara atmadan top sürerek ebelemeye çalışırlar. Ebelenen kuzu; kurttan topu alır, kurt olur. Kurt da kuzu olur.

  Top sürme çalışması: Sahaya yayılmış oyuncuların elinde top vardır. Antrenörün belirleyeceği oyuncu ebe olur. Bir başkasını ebeleyinceye kadar ebelik kendisinde kalır.

  Top sürme çalışması: Gruplara ayrılmış oyuncular tam sahada dip çizgi üzerinde öndeki oyuncuda bir top olmak üzere sıraya geçerler. Diğer sahanın dip çizgisine yakın bir noktada grubun karşısında piyon bulunur. Komutla birlikte top sürme yarışması bayrak yarışı şeklinde uygulanır.

  Top sürme ve şut çalışması: Sahanın dört köşesine yerleşmiş 4 grup ve her grupta 1 top vardır. Komutla başlayan oyunda amaç top sürerek önce karşı sonra kendi tarafımızdaki potaya ister şut, ister turnike uygulamasının yapılmasıdır. Dört takım da aynı anda başlar ve 21 puan toplayan oyunu kazanır.

  Top tutma çalışması: Oyuncular iki ayrı takıma ayrılır. İki çocuk, takım kaptanı seçilir. Çocuklar kaptanın 8-10 adım karşısında arka arkaya dizilirler. Kaptanların ellerinde birer top vardır. Komut verilince kaptanlar ellerindeki topu sıranın önündeki oyunculara atarlar. Topu tutan oyuncu koşarak topu tekrar kaptanına verir ve sıranın arkasına geçer. Hangi takım daha önce kaptanının arkasına sıralanmışsa oyunu kazanmış olur.

  Top tutma çalışması:Boyalı alan içinde ya da çok oyunculu yarı sahada iki topsuz ebe top sürenlerin topunu alanın dışına çıkartmaya çalışır.

  Isınma: Antrenör tam sahaya yayılmış oyunculardan birini ebe olarak seçer. Oyuncu bir arkadaşını ebeleyince bir elinden tutar ve balık ağı büyüyüp yakalanacak oyuncu kalmayıncaya dek devam eder.

  Isınma: Sahanın bir tarafından diğer tarafına gitmek isterken kendilerini yakalamak isteyen iki köpek balığından kaçıştır oyunumuz.

  Reaksiyon, sürat çalışması: Sahanın iki tarafında eşit mesafede bulunan iki takım arasında komutla birlikte top sürerek mendil kapma yarışması uygulanır. Mendili kapıp kendi tarafına ebelenmeden giden ya da rakibin kaptığı mendilden sonra rakibi ebeleyebilen kişi rakibini eler.

  Reaksiyon, sürat çalışması: Oyuncular eşit sayıda iki takıma ayrılır ve belirlenen çizgi gerisinde arka arkaya dururlar. İlk oyuncunun elinde top bulunur. Çizgiden 10m uzakta takımların karşısında birer piyon bulunur. İlk çocuklar komutla koşarak piyonun arkasından dolaşır ve topu bekleyen arkadaşlarına verirler. İlk bitiren takım, oyunu kazanır.

  Koordinasyon: Oyuncular iki takıma ayrılır. Oyunun amacı, takımdaki her oyuncunun bir basketbol topunu başlangıç çizgisinden bitiş çizgisine kadar bacakları arasında tutarak ve sıçrayarak götürüp geri getirmesidir. Uygulamayı en çabuk yapan takım, oyunu kazanır.

  Pas çalışması: Paslaşan iki oyuncu, sahaya yayılmış oyuncuları pas tekniklerini kullanarak topu ellerinden çıkarmadan (tutma anında) kaçanlara dokundurur ve onları da ebeleyerek grubuna katarlar.

  Pas çalışması: 4m ara ile yere çizilmiş tek kişilik daireler oluşturulur. Ortadaki ebe sayısına göre dairelerden üçgen, kare ya da çokgen oluşturulabilir. Aradaki ebe (ler) paslaşma esnasında topu kapmaya çalışır. Kapabilen ebelikten kurtulur.

  Pas çalışması: Yarı saha içerisinde 2 takım, adam adama savunma yaparak birbirlerine 10 pas yaptırmamaya çalışırlar. Bu oyun sırasında pas kontrolsüz yere çarpmamalı, aynı adama tekrar pas verilmemelidir. Bu ve top kaybı durumlarında pas kaçta olursa olsun sıfırdan başlar, top karşı takıma geçer. Top paslaşma sırasında rakip takımın eline değip dışarıya çıkarsa pas sayısı olduğu yerden devam ettirilir.

  Şut çalışması: Oyuncular faul çizgisinde sıralanırlar. Sadece öndeki ve hemen arkasındaki oyuncuda top vardır. İlk şut atma hakkı öndeki oyuncuda olmak üzere atılan birinci şuttan sonra ikinci oyuncu şutu atabilir. Amaç birinciden önce topu sokmaktır. Eğer öndeki atarsa arka sıraya geçer, ikinci önce atarsa öndeki elenir.

  Şut çalışması: 3 sayı alanı üzerine yerleştirilmiş takımlar ile 3 sayıdan atılan basket 3 sayı, orta mesafeden atılan sayılar 2 sayı ve top yere değmeden yapılan tamamlamalar 1 sayı olmak üzere, takım hâlinde toplam 25 sayıda oyun sona erdirilir.