Basketbolda Aldatma

'Spor Gündemi' forumunda YAREN tarafından 13 Nisan 2011 tarihinde açılan konu 1. Basketbolda Aldatma Teknikleri


  Aldatma; rakip oyuncu ya da oyuncuları, bireysel ve takım halinde topla, vücutla veya sesle yanlış hareketlere yönlendirilerek daha kolay hücum veya savunma yapabilmek için kullanılan teknik ve taktik hareketler bütününe denir.

  1- Topsuz Aldatmalar
  2- Topla Aldatmalar
  3- Şut Aldatmaları
  4- Pas Aldatmaları
  5- Dalma (Drive) Aldatmaları
  6- Üçlü Tehdit

  7- Konbine aldatmalar

  İyi Bir Aldatma
  .Oyuncuların yeteneklerine oyun zekasına
  · Yapılan hareketleri inanılır olmasına
  · İyi bir zamanlamayla yapılmasına
  · İyi bir ayak-vucut-kol çalışmasına

  ALDATMALARDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR
  Bir aldatmanın başarılı olabilmesi için, inanılır olması şarttır.
  Aldatmalar değişik hızda ve kesin olmalıdır.
  Aldatmadan sonra hangi tarafa gidilecekse o elle top sürülür.
  Top sürme esnasında yapılan aldatmalarda topun korunması (vücudu kullanarak savunma ile top arasına konması) gerekir.
  Oyuncu aldatma anında zamanlamayı çok iyi değerlendirmelidir. Örneğin çok hızlı uygulanan bir aldatmanın yavaş reaksiyona sahip oyucular üzerinde etkisi olamaz. Çünkü savunma oyuncusu hızlı yapılan aldatmaya karşılık verene kadar hareket bitmiş olabilir.

  Tüm aldatmaların temeli ayak oyunlarıdır. Aldatma sonrasında ayağımızı savunmanın pozisyonunu bozacak yere konmalıdır.
  Aldatmalardan amaç, rakibin dengesini bozup, asıl hücum amaçlarını yerine getirmek olduğuna göre, bunun dışında yapılan aldatmalar yararlı olmanın dışında zararlıdır.
  Hareketli yapılan aldatmalarda alçak dribbing yapılmalıdır. Eğer aldatma başarılı olduysa aldatma sonrası mutlaka hız değişikliği yapılmalıdır.

  SABİT ALDATMA
  Hızlanma ve Yavaşlama:
  Hücum oyuncusu hızlı dribbling yaparak daha fazla yol alır. Dribbling yapan oyuncu savunma oyuncusuna yaklaşıp durduğunda, aniden hızlandığında savunma oyuncusunun dengesi bozulur. Hücum oyuncusu patlayıcı biçimde savunma oyuncusunu geçer. Maksimum hızla yere yaklaşılarak ve top korunarak savunma oyuncusu geçilir.

  Önden El Değiştirme:
  Yapılması kolay olan bu aldatma şekli açık sahada, yüksek hızda mesafe alındığında daha çok uygulanır. Savunma oyuncusunun atak yaptığı tarafın tersinden kolayca geçilebilir.
  Uygulanış:

  Sağ elle dribbling yapılan bir pozisyonda sol elle top korunur. Sol bacak topu daha rahat korumak için bir adım öne uzatılır. Top sağ elden alçak dribbling yapılarak alınır. Bu sırada sol bacak geriye kaydırılarak mesafe kazanılır ve vücutla yüklenilerek geçilir. Hızlı hücumda iken savunma oyuncusunu daha çabuk geçebilmek için ayakların pozisyonu birbirine paralel olabilir.
  Bacak Arası:
  Dribbling yaptığımız elle topu bacağımızın arasından geçirip diğer elimize alarak topun yönü değiştirilir.
  Uygulanış:
  Sağ elle dribbling yaptığımızda sol el topu korur. Sol bacak önde, sağ bacak arkada olur. İki bacak arasından alçak dribbling yaparak topu sağ elden sol ele alınır. Bu sırada önde olan sol bacak mesafe kazanmak ve topa hamle yapacak savunma oyuncusundan korumak için geriye doğru çekilir. Top sol ele alındıktan sonra sağ bacağı savunmanın yanına atarak, vücudu öne eğerek ve hızlanarak savunma geçilir. Bu aldatmada ayak koordinasyonunu daha rahat sağlamak için yürüyüş adımında topla aldatma çalışılmalıdır.
  Arkadan Geçirme:
  Dribbling yaptığımız elin arkadan geçirerek diğer ele alınmasıdır. Bu aldatma şekli daha çok savunmacının olduğu ve sıkıştırmalarda kullanılır.
  Uygulanış:
  Sağ elle dribbling yapılırken sol elle top korunur. Ayaklar birbirine paralel pozisyondadır. Top sağ elden sol ele alınır. Bu esnada gideceğimiz yönün tersindeki ayağımızı öne atıp, hızlanırız.
  Riverse:
  Hücum oyuncusunun topu çok daha iyi koruyarak yapabileceği bir aldatmadır. Aldatma sırasında topla savunma arasına vücut girerek ve topun savunması kolaylaşır. Bu aldatmanın dezavantajı ise aldatma sırasında sırttı dönük oyuncuya sıkıştırma yapılmasıdır.
  Uygulanış:
  Sağ elle dribbling yapılırken sol ayak önde olur. Topla arkadaki sağ ayak yaklaşık 270 derecelik bir dönüş yapar. Dönüş sırasında topla savunma arasına hücum oyuncusunun vücudu girer. Top hücum oyuncusunun vücudunu kullanması topun savunma oyuncusundan uzaklaşmasıyla topun kontrolü sağlanır. Dönüş tamamlandıktan sonra top diğer ele alınır ve hız artırılarak savunma geçilir. Aldatmanın etkili olması için ayak dönüşleri mutlaka hızlı yapılmalıdır.

  TOP SÜREREK YAPILAN ALDATMALAR
  Üçlü Tehdit Pozisyonu:
  Oyuncunun şut, pas ve dribbling yapabilecek hücum pozisyonudur. Ayaklar omuz genişliği kadar açık ve dizler öne doğru bükük olmalı. El, ayak dirsek ve top aynı doğrultuda olmalıdır. Top iki elimizle göğüs hizasında tutulur.Topun göğüsten yaklaşık 1 karış mesafede olmalıdır.
  Şut Aldatması:

  Oyuncunun kendine şut pozisyonu yaratmak ve rakibin yanlış hareket etmesini sağlamak için bilerek top, vücut, vücut bölümleri ( kol, baş, ayak) ve sesle, pozisyon değiştirerek rakibi aldatmasıdır. Baskılı müdafa karşısında hücum oyuncuları rahat şut pozisyonları bulamazlar. Bu pozisyonu yakalamak için yapılan hareketlerden biride şut aldatmasıdır.
  Pas Aldatması:

  Hücum oyuncusu takım arkadaşına pas verir gibi yaparak topu iki el ile arkadaşına doğru uzatır. Savunma oyuncusunun bu hareketle dengesi bozulurken diğer yöne dribbling yapılarak rakip geçilir.Bu aldatma uygulanırken topla birlikte vücut o yöne doğru hareketlenir. Aldatmayı yapan oyuncu pası verirken ayağını çok açmamalı ve aldatmadan sonra mutlaka hızlanmalıdır.
  Drive (hareket aldatması):

  Çok kullanılan aldatmalardan birisi de, rakibi bir taraftan dribbling yapacakmış gibi yönlendirip diğer tarafa yönlenmesidir. Hücum oyuncusunun içeriye girmesini önlemek için hamle yapan savunma oyuncusunun tersi tarafından topla içeri girilmesidir.

  TOPLA YAPILAN ALDATMALAR

  Şut Aldatması ve geçiş

  Aldatma, öne doğru atılan küçük bir adım, baş ve omuzların hareketiyle başlar. Bu anda top çıkış pozisyonuna, yaklaşık olarak göğüs seviyesine getirilir. Dizler gerçek atışta olduğu gibi hafif bükülü, omuzlar kaldırılmış ve gözler çembere konsantre olmuştur. Özellikle çembere bakış oldukça önemlidir. Rakip bu anda yüksek duruşta, vücut ağırlığını öne doğru aktarmış ve vücudun ağırlık merkezi önde olan bir pozisyon alır. İşte bu anda oyuncu uzun bir adımla rakibin zayıf olan tarafından geçiş hareketini yapar.

  Dalma Aldatması ve Şut

  Oyuncu çember yönünde herhangi bir ayakla öne doğru küçük bir adım atar. Bakış da aynı yöndedir. Rakip geri çekildiği anda öne doğru atılan adım çok hızlı geri çekilerek şut atılır. Topun tutuluş seviyesi karın hizasındadır.

  Yön Değiştirerek yapılan Aldatmalar

  Yön değiştirme sağ tarafa yapılacaksa sola doğru bir adım alınarak, rakibin sol yöne gelmesi sağlanır. Sol diz biraz bükülür ve vücut ağırlık noktası aşağıdadır. Aldatma, gözle top istermiş gibi yapılan kol ve el hareketleriyle kuvvetlendirilir. Bu sırada tam bir koşu adımında olmayan sol ayak yerden kaldırılarak sağ tarafa büyük bir adım alınır ve mümkün olan hızla sağ yöne koşulur.Her oyuncu topu atmak, yere vurmak ve topla oynamak ister. Bu her yerde böyledir. Buz, oyunculara topu yere vurmadan oynamasını öğretmeliyiz. En önemli şey topsuz hareket etmeyi bilmektir. En kolay sayı topsuz hareketlerden gelir. Set oynarken top elinde olan oyuncu haricinde kalanlar hareket etmelidir.