Basketbolda Adam Adama Savunma

'Spor Gündemi' forumunda EyLüL tarafından 20 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Basketbolda Adam Adama Savunma Nedir


  PİVOT OYUNCUSU ise kısa ve net komutlarla akadaşlarını yönlendirmeli.

  Forvet bölgelerinden içeri penetre eden rakip takım oyuncusuna yardım tarafındaki adam gelip double team yapmalı ve rakibi uygun olmayan şut yada pas seçimine zorlamalıyız.

  Savunmadaki tüm oyuncuların birbirlerine bellerinden zincirle bağlı olduğunu düşünün dolayısı ile bu halkadan kim hareket ederse diğerleride onun hareket yönünde pozisyon alacaktır.İşte bu TAKIM RUHUDUR.Eğer zincirin bir halkası koparsa savunmada eksiklik olacak ve bu beraberinde motivasyon ve direnç kaybına neden olacaktır.İşte bu bağlamda birlikte hareket etmek Savunmanın olmassa olmazıdır.

  Adam adama savunmada tüm oyuncuların bir rolü olmalı örneğin 1 numara savunma esnasında sürekli BİREBİR YENİLME diye bağırmalıdır.Forvetlerden biri ZİNCİRİ BOZMA derken diğeri TOP TARAFI deyip sürekli yardım pozisyonun aksamaması için komut vermelidir.

  Pivot oyuncuların biri sürekli BOX-OUT VE REBOUNDU hatırlatırken diğer uzunsa Şutu zorla ve hızlı hücüm yap gibi komutlarla takımın direncini arttırmalıdır.Savunmanın başarısı için KONUŞMAK esastır.

  Son olarak hangi savunma çeşidi yapılıyor olursa olsun Birebir yenilmemek en temel ilkedir.Asla ve asla yenilmemeli eğer geçiliyorsakta sorumluluğumuzu bilip hemen eşleşme sonucunda boşta kalan HÜCUM OYUNCUSUNU müdafaya geçmeliyiz.