Başkent ne zaman Ankara oldu

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 7 Eki 2012 tarihinde açılan konu

  1. Ankara Ne Zaman Başkent Oldu
    Ankara Ne Zaman Başkent Oluşunun Tarihi

    Osmanlı Mebusan Meclisi son kez 12 Ocak 1919′da İstanbulda toplandı. 16 Mart 1919 günü İngilizler İstanbula girdi. Önce meclisi bastılar. Bu olay üzerine birçok milletvekili Anadoluya geçti. Yakalananlardan çoğu tutuklandı. Artık Osmanlı Mebusan Meclisinin İstanbulda toplanma olasılığı kalmamıştı. Milletvekillerinin toplanacağı ve ülkenin yönetileceği bir başkent gerekiyordu.

    Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 günü, Ankarada açıldı. Meclis, ilk oturumunda Mustafa Kemal Paşayı başkan seçti. Mustafa Kemal Paşa bundan sonra ülkeyi kurtarma çalışmalarını Anadolunun bu küçük kentinde sürdürdü. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın planları bu yoksul kentte hazırlandı. Savaşın başarıya ulaşması için düzenli ordular kuruldu. Bu ordular İnönüde, Sakaryada, Dumlupınarda düşmanı bozguna uğrattı. 30 Ağustos 1922′de kazanılan Başkomutanlık Savaşı ile Kurtuluş Savaşımız tamamlandı.

    Yurdumuz düşmanlardan kurtulduktan sonra 13 Ekim 1923 günü İsmet Paşa ve dört arkadaşı Ankaranın başkent olması için Türkiye Büyük Millet Meclisine yasa önerisi verdiler. Öneri mecliste oylandı, kabul edildi. Böylece Ankara yeni Türkiye Devletinin başkenti oldu.