Başbakanın Görev Süresi Kaç Yıldır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 24 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Turkiyede Geçerli Olan Başbakanlık Suresi 5 Yıldır Seçilen Bir başbakan 2 kere Ust uste seçildiği Zaman toplam’da 10 yıl başbakanlık yapabilir

  Türkiye Başbakanı, Türkiye Cumhuriyeti'nde hükümetin başındaki kişinin makamıdır. Makamda oturan kişi ise Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'nin başı ve Bakanlar Kurulu'nun başkanıdır. Şu an ki başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dır, kurduğu hükûmet ise 61. TC Hükûmeti'dir. Başbakan, görev süresi boyunca Başbakanlık Konutu'nda ikâmet etmektedir.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin 25 Başbakanı’nın ve görevde kaldığı süreler şöyle:

  • İsmet İnönü: Toplam 16 yıl 4 ayla en uzun süre görev yapan Başbakan. İnönü aynı zamanda 12 yıl üst üste görevle kesintisiz en uzun süre görev yapan isim. İnönü, 10 hükümetin Başbakanlığını yaptı.

  • Süleyman Demirel: Toplam 10 yıl 10 ayla en uzun sürede ikinci Başbakan. 7 hükümetin Başbakanlığını yapan Demirel, 5.5 yıl kesintisiz görev yaptı.

  • Adnan Menderes: 1950-1960 yılları arasında 5 ayrı hükümette toplam 10 yıl 5 gün süreyle kesintisiz Başbakanlık yaptı.

  • Turgut Özal: 12 Eylül’den sonra Cumhurbaşkanı seçilene kadar 2 ayrı hükümet kurup kesintisiz ve toplam olarak 5 yıl 11 ay süre Başbakanlık yaptı.

  • Bülent Ecevit: Değişik zaman dilimlerinde toplam olarak 5 yıl 7 ay süreyle Başbakanlık yaptı. Kesintisiz Başbakanlığı 3 yıl 7 ay sürdü.

  • Şükrü Saraçoğlu: Tek parti döneminde 4 yıl 1 ay süreyle Başbakan olarak görev yaptı.