Başbakan Erdoğan Kahire Konuşması

'Haberler' forumunda Sitem tarafından 13 Eyl 2011 tarihinde açılan konu

 1. Erdoğan Kahire konuşması
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kahire konuşması
  Arap Ligi Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı

  Başbakan Erdoğan Kahire Konuşması

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Arap Ligi Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı'nda konuştu.

  Başbakan Erdoğan, kürsüye davet edildi. Kürsüye çıkan Başbakan Erdoğan, bölgedeki tarihi gelişmelerin yaşadığı böyle bir dönemde bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

  İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;


  Türkler ve Araplar olarak yüzyıllardır dostluk bağlarına sahibiz.

  Gazze'de ağlayan Filistinli bir çocuk Ankara'daki annenin yüreğini sızlatır.

  Biz Türkler ve Araplar olarak büyük ve köklü bir aileyiz.

  Halkımızın meşru taleplerini meşru yollarla karşılamalıyız.

  Önümüzdeki süreci tersine çevirmeye çalışacak gizli mihraklara karşı tedbirli olmalıyız.

  Libya halkının özgürlük mücadelesini zaferle sonuçlandırması memnuniyet verici. Tüm Libya halkının iradesi yönetime yansımalı. Ortadoğu'daki gelişmelere kayıtsız kalmamız düşünülemez. Doğru bildiğimiz yoldan şaşmadan, halkın taleplerine cevap verilmesinde dostane telkinlerimizi yapmaktan geri durmamalıyız.

  İsrail meşruiyetini sağlamaya çalışırken temellerini sarsmaktan geri durmuyor. Çocuklara oyuncak götürmek için yola çıkan yardım konvoyuna askeri saldırı da bulunmaktan çekinmemiştir. İsrail hükümet politikalarının saldırganlığı, İsrail halkını tehdit etmektedir. İsrail hükümeti tarafından İsrail halkı ablukaya almıştır. Kendisini hukukun üstünde görebilmektedir.

  Mavi Marmara raporunun bizim için hükmü yoktur. Gazze ablukasını meşru gören hiçbir cümleyi tanımadığımızı belirtmek istiyorum.

  İsrail yaşam hakkına saygılı normal bir devlet olursa içine düştüğü yalnızlıktan kurtulacaktır. İsrail, özür dilemedikçe, tazminat ödemedikçe, Gazze ablukası kaldırılmadıkça İsrail'le ilişkilerimiz normale dönmeyecektir.

  Daha adil bir dünya için devletler de terör suçlarının bedelini ödemek durumundadır. Filistin davası ayakalar altına alınarak insanlık onuru ayaklar altına alınıyor. İsrail-Filistin meselesi bir insanlık meselesidir. Bu meselede statükonun sürdürülmesi artık mümkün değildir. Filistinli kardeşlerimiz özlemini çektikleri devletlerine kavuşmalıdır. Filistin halkının bu haklı mücadelesini desteklemeliyiz. Bu amaç doğrultusunda Filistinli kardeşlerimizle elele vermeliyiz.


  alıntı:sabah