Başarısız Olma Korkusu Nasıl Aşılır?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Başarısız Olma Korkusu Nasıl Aşılır?

  [​IMG]
  Hayatımız hemen hemen her döneminde bu kaygıyı ve korkuyu duymuşusduz bir çoğumuz.Kaybetmek korkusuz başarısız olma korkusu bu korkular bu sıkıntılar naısl aşılır.u gibi durumlar kaşısında nelr yapmak gerekir.Başaramazsam korkusunu çevremiden biri yaşıyorsa ona nasıl yaklaşmamız gerekir tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.Başarısız olma korkusu biz insanların sahip oldukları potansiyeli kullanamamalarının en büyük nedenlerinden birisidir.

  Hayallerimizi gerçekleştirmekten bizi alıkoyan en büyük etkendir.Peki başarısız olma korkusu nasıl aşılır? Korktuğumuzu farkedip, yine de yapmak istediğimiz şeyler için nasıl adım atabiliriz?

  Korku, insanların en temel duygularından birisidir. Korku hissinin en güçlü ve en önemli amacı; herhangi bir tehdit karşısında, hayatta kalma mekanizmasını oluşturmaktır. Herhangi bir tehlike hissettiğimizde, korku devreye girer ve böylece önlemimizi baştan almamızı sağlar.

  Korkunun içinizde uyandığını ve gelişmekte olduğunu farkettiğinizde, onun üstesinden gelmeniz çok daha kolaylaşacaktır. Böyle bir seçeneğiniz varken, farkına varıp, korkunun hangi durumlarda nasıl geliştiğini gözlemlemeniz, korkunuzun kaynağına daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

  Eğer bu sürecin bilinçli olarak farkına varabilirseniz, bilinçli bir seçimde bulunabilirsiniz. Sizin farkına varmadığınız şekilde gelişen bir sürecin üzerinde hiçbir kontrolünüz olamaz. Yani dümeni, korkunun eline vermiş olursunuz. Korkunun farkına varmak, onun sizin üzerinizdeki gücünü çok daha fazla azaltacaktır.
  Senaryoyu Değiştirmek

  Bir başarısızlıkla karşılaştığınızda, sonrasında yaşadığınız senaryoyu kafanızda değiştirebilirseniz, ya da gerçek hayatta 1 kere bile değiştirebilirseniz, artık böyle bir durum karşısında korku hissetmenize gerek kalmadığını kendinize ispat etmiş olacaksınız.Unutmayın ki korkunun en büyük düşmanı mizahtır. En korktuğunuz anlarda bile ufacık bir şey bulup gülebiliyorsanız, korku bulutu ortadan kaybolacaktır emin olabilirsiniz.