Başar Sabuncu Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 28 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Başar Sabuncu Biyografisi


  Başar Sabuncu Kimdir  Oyun ve senaryo yazarı,tiyatro ve sinema yönetmeni, çevirmen, sahne tasarımcısı, oyuncu.

  1943 yılında İstanbul 'da doğdu. 1961'de ilk amatör tiyatro oyunculuğu deneyimleri yaşadığı Saint Joseph Lisesi'ni bitirdi. Tiyatro mesleğine önce oyuncu olarak başladı. Bir süre Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi, sonra İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde sürdürdüğü eğitimini bırakarak, tiyatroculuk serüvenine atıldı.

  Birkaç yıl özel tiyatrolarda oyunculuk yaptı. Ardından çalışmalarını yazarlık ve yönetmenlik alanlarında yoğunlaştırdı. Daha sonra İstanbul'da Şehir Tiyatroları'nda rejisörlük yaptı. Sabuncu, İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü'nü bitirdi, bunun yanında oyun ve senaryo yazarlığı yaptı, sinema filmleri yönetti.

  İlk oyunu Kargalar, 1962'de Devlet Tiyatrosu'nca sahnelendiğinde, 19 yaşındaydı.

  12 Mart 1971 darbesininden sonra, bir süre yurt dışında yaşamayı yeğledi. Fransa'da iki yıl tiyatro araştırmalarının ardından, Türkiye'ye dönüşünde, Muhsin Ertuğrul'un çağrısı üzerine, 1974'de yönetmen olarak İstanbul Şehir Tiyatroları'na katıldı. Kurumda "Yerinden Yönetim"'in uygulanmasına öncülük etti; Üsküdar ve Fatih sahnelerinin sanat yönetmenliği görevlerini üslendi. Çok uzun bir ayrılıktan sonra Nazım Hikmet'i yeniden Şehir Tiyatrosu seyicileri ile buluşturdu.

  Racine, Marivaux, Brecht, Genet, Kovaçeviç'in kimi oyunlarını Türkçe'ye çevirdi.