Baş Dönmesinin Sebepleri,nedenleri

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 11 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Baş Dönmesi,Baş Dönmesi Sebepleri,Baş Dönmesinin nedenleri,Baş Dönmesi neden olur?

  Baş dönmesi her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Hastalığın tedavisinde başarılı sonuçlar alınabiliyor.

  Baş dönmesi şikayetlerini üçte birine, iç kulaktaki taşçıkların yer değiştirmesi neden oluyor. Hastalığın adı; iyi huylu paroksismal pozisyonal vertigo.


  ÇÜ Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barlas Aydoğan, yaptığı açıklamada, baş dönmesinin her yaşta görülebilen bir rahatsızlık olduğunu, bu şikayetle kendilerine başvuran hastaların üçte birinde ise "iyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo" (BPPV) hastalığını belirlediklerini söyledi.

  BPPV hastalığının, iç kulaktaki bir rahatsızlık olduğunu ifade eden Aydoğan, şöyle devam etti. "Hastalık, dengemizi sağlayan mekanizmadaki kalsiyum karbonat kristallerinden oluşan taşçıkların yer değiştirmesiyle meydana geliyor. Kesin nedeni bilinmiyor, ancak aşırı yorgunluk, uzun seyahatler, başa alınan darbeler ve şiddetli sarsıntılar nedeniyle meydana gelebiliyor.

  Bulantı ve başdönmesi işaret
  Hastalığın belirtisi, baş hareketleriyle ortaya çıkan baş dönmesi atakları ve sıklıkla bunlara eşlik eden bulantı, kusma, çarpıntı ve terleme. Bu şikayetlerden sonra hekime başvurulursa, basit bir muayeneyle teşhis konulup, hastalık tedavi edilebiliyor."


  Hastalığın tedavisinde başarılı sonuçlar alındığını vurgulayan Aydoğan, şunları söyledi: "Tedavi için yapılan birkaç çeşit manevra ve hareket var. Bu hareketler genellikle haftada birkaç kez 4-8 hafta boyunca uygulanıyor. Yüzde 80-90 oranında başarı sağlanıyor. Hastalık tedavi edilmediği takdirde, birkaç ay sonra kendiliğinden geçebilmekte. Ancak, bu süre zarfında rahatsızlık vermesinin yanında, özellikle trafikte araç kullanırken, ani bir baş hareketiyle oluşabilecek baş dönmesi, tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Aynı şekilde denge gerektiren işlerde çalışan kişiler için tehlikeli olabilir. Bu nedenle mutlaka hekime başvurulmalı ve tedavi edilmelidir."

  Baş Dönmesinin başlıca nedenleri

  1-) Alçak ve yüksek tansiyon
  2-) Beyünde kandolaşımı anormalikleri, iltihaplar veya ur
  3-) Migren, baş ağrısı
  4-) Kansızlık
  5-) Seyahat hastalığı
  6-) Kanda şekerin düşmesi
  7-) Kimyasal ilaçların yantesiri
  8-) Aşırı alkol kulanma
  9-) KBB rahatsızlıkları, orta kulak iltihaplanması, veya denge organındaki sinirlerin iltihaplanması (içkulak)
  10-) Boyun omurlarındaki rahatsızlıklar nedeniyle sinirlerin sıkışması