Baş dönmesinin muhtemel sebepleri neler olabilir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 4 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. baş dönmesiyle birlikte mide bulantısı ve denge kaybı

  Tıp dilinde vertigo olarak adlandırılan baş dönmesinden çok kısa olarak bahsetmek istiyorum. Çok sık görülen bu şikayetin altında basit bir hastalık olabildiği gibi, hayati önem taşıyan hastalıklarda bulunabilir.


  Baş dönmesine neden olan sebeplerin bir kaçını sıralarsak


  1)Beynin iskemik damar hastalığı: Bu hastalıkta beynin beslenmesi yetersizdir. Bunun sebebi de genellikle beyni besleyen damarlardaki tıkanmalardır.

  2)Vestibuler-nörinit: Genellikle soğuk algınlığı veya sinüzit yada solunum yolları enfeksiyonundan sonra ortaya çıkan kulaktaki denge ve işitme sisteminden kaynaklanan baş dönmesidir.

  3) Psikojenik vertigo: Depresyon histeri aşırı sinir ve stres gibi durumlarda ortaya çıkan baş dönmesidir.

  4) Meniere hastalığı: Baş dönmesinin çok sık görülen sebeplerindendir. Baş dönmesi kulak çınlaması ve ilerleyici sağırlık tablonun 3 temel belirtisidir. Orta yaş erkeklerde daha sık görülür.

  5) Kafa içi basıncının arttığı durumlar: Tümorler beynin omirlik sıvısındaki artma gibi sebepler sonucu hasta hekime baş dönmesi şikayeti ile başvurabilirler.

  6) Bunlar dışında kafa travmaları: metabolik bozulmalar gibi birçok sebep baş dönmesine sebep olabilir.

  Baş dönmesi hastaların yasam kalitesini etkileyen günlük yasam aktivitesini düşüren bir rahatsızlıktır sebebi ister basit bir hastalık, isterse önemli bir hastalık olsun mutlaka uzman bir hekim tarafından tedavi edilmelidir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 May 2015