Baş Dönmesi [Vertigo]

'Sağlıklı Yaşam' forumunda seven-hill tarafından 6 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. siteye girdiğimde anasayfada hep hastalıklar eklenmişti. Bende kendi hastalığımı eklemek istedim, üç buçuk yıldır başım dönüyor hem nörolojiye hemde dahiliye ye gittim fakat hiçbir sorun bulamadılar. Aksine tahlillerim çok güzel çıkıyor, tansiyonumda gayet iyi bu yüzden vertigoyu paylaşmak istedim...

  Baş dönmesi diyince hastanın dengesini sağlamadaki her türlü problem anlaşılır. Bu durum hastayı yatağa düşürüp gözlerini dahi açamayacağı şiddetten, sadece zaman zaman bir kayma hissine kadar değişebilir. Hatta sadece bir göz kararması şeklinde ortaya çıkabilir. Tıp dilinde genel olarak vertigo adı verilir.

  başdönmeleri
  Hasta, kendisinin veya etrafındaki eşyanın boşlukta döndüğünden şikayet eder. Tıp dilinde vertigo denen baş dönmelerinin nedenleri çeşitlidir. Bunlardan başlıcaları şunlardır: Kulak ağrısı. Araç tutmaları. Ani hava değişimi. Bazı göz hastalıkları. İlaç zehirlenmeleri. Düşük veya yüksek tansiyon. Damar sertliği ve bazı kalp hastalıkları. Kansızlık ve kan hastalıkları. Mikrobik hastalıklar. Beyin hastalıkları. Sara ve bazı ruh hastalıkları. Tedaviye başlanmadan önce hastalığın gerçek nedeninin tespit edilmesi gerekir. Baş dönmelerine yapılacak ilk iş hemen oturmak veya öne eğilmek ve mümkünse hemen yatmaktır. Baş dönmesi sık sık oluyorsa mutlaka bir doktora gitmek gerekir.

  Ancak tansiyon düşmesi ile ilgili baş dönmeleri bu kapsamda değildir.
    2. Cevap: Baş Dönmesi [Vertigo]

  çok geçmiş olsun umarım biran önce atlatırsın:)
    3. Cevap: Baş Dönmesi [Vertigo]

  Teşşekür ederim inşallah