Baş Ağrısından Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 15 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


 1. Baş Ağrısından Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler  Şiddetli baş ağrılarından müzdarip iseniz yazımızı dikkatlice okumanızı öneriyoruz.Baş ağrısı çekenlerin nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda öneriler sunuyoruz sizlere.Eğer sizde baş ağrısına sıklıkla tutuluyorsanız aşağıdaki önerileri dikkate almnızı tavsiye ederiz.

  Öncelike dikkat emeniz gereken şey Düzenli uykudur!

  Mutlaka Her gün belirli zamanlarda uyuyup uyanmalısınız. Hafta sonları çok fazla, hafta içi ise çok az uyumak sakıncalıdır. Çoğu erişkin için gece ihtiyaç duyduğu uyku süresi yaklaşık 6-8 saattir. Uykudan baş ağrısı ile uyanmak olası bir uyku bozukluğunun göstergesi olarak görülür.

  Dengeli ve Düzenli beslenmenize dikkat etmelisiniz

  Kan şekerinin düşmesi, baş ağrısını tetikleyebilir. Günde üç kez, düzenli aralıklarla, protein, meyve, sebze ve karbonhidrat içeren öğünler tüketilmelidir. Çok fazla şeker, kan şekerinin hızlı yükselmesine ve bu da tekrar hızlı düşmesine yol açar; sonuç olarak baş ağrısını tetikleyebilir.

  Belirli aralıklarla yeterli ölçüde rutin egzersiz yapmalısınız..
  En azından Haftada 3- 5 kez yapılan yeterli ölçüde spor ve egzersiz stresinizin azalmasına ve bedensel olarak formda kalınmasına yardım edecektir. Ayrıca Aşırı veya düzenli yapılmayan egzersiz ise baş ağrılarını tetikleyebiliyor.

  Suyu bol içmelisiniz ol miktarda sıvı tüketmelisiniz..

  Normal bir erişkin gün içerisinde bol miktarda su içmelidir vücudun susuz kalması, baş ağrısına neden olabiliyor buna dikkat etmeli ve belirli miktarda su içmeye özen göstermelisiniz.

  Ayrıca aşırı Kafein, alkol ve ilaç alımından kaçınmalısınız...

  Kafein uyarıcı bir maddedir ve kullanan kişilerde kafein yoksunluğu baş ağrısına neden olabilir. Kafeinin kaynağı genellikle kahve, çay, asitli içecekler ve kafein içeren ağrı kesicilerdir. Baş ağrısı için kullanılan herhangi bir ilaç, çok uzun sure ve sık alındığında baş ağrısı ortaya çıkabilir. Haftada 1-2 defa ağrı kesici kullanmak sakıncalı olmayabilir.

  Hayatınızdaki Stresi azaltmalısınız Stres, baş ağrısında bir artışa yol açabilir. Gevşeme, nefes egzersizi, meditasyon ve stres yönetimi kullanılabilecek yöntemlerden birisidir.Kısacası düzenli ve sağlıklı beslenmek bol sıvı tüketmek Stresten uzak durmak aşırı kahve ve ilaç içmekten uzak durmalısınız.Baş ağrısını en aza indirmek için bu önerileri mutlaka dikkate almalısınız..

  Ağrısız günler dileriz...
    2. Cevap: Baş Ağrısından Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

  Ayrıca baş ağrınızın çabuk geçmesi sakin ve huzurlu olmalıısnız en küçük şeyleri kafanıza takmamalı çözüm yollarını rastgele ilaç kullanarak almamalısınız..Şiddetli geçmeyen baş ağrılarınız olduğunda mutlaka öncelikle bir doktora başvurmalısınız...