Baş Ağrısı ve Migreni Karıştırmayın

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 17 Haz 2013 tarihinde açılan konu

  1. Başağrısı ve Migren Aynı Şeymi?
    Şiddetli baş ağrısı dayanılmaz hal alabilir bazen baş ağrısı bir çok nedene bağlı olabilir ama en fazla baş ağrısı dendiğinde aklımıza gelen migren tipi ağrılarıdır.

    Migren ülkemizde her 4 kadından ve her 10 erkekten birinde görülüyor.Migren çoğunlukla baş ağrısı ile karıştırılıyor.Migren Hastaları migrenlerinden habersiz olduğu için atak geçirdiklerinde ağrı kesici kullanıyorlar. Ama migren ağrısını ağrı kesici ilaçlar her zaman geçirmez. Migren herhangi bir baş ağrısı değildir, beyinde oluşan iltihaplanmadan kaynaklanır. Bunu da iltihabı önleyen migrene özel geliştirilmiş ilaçlar vardır bu ilaçları kullanarak migren ağrılarından daha kolay kurtulabilirsiniz.

    Migren hastalarının bir çoğunda görme bozuklukları yülerind euyuşma ayrıca konuşma zorluklarıda görülebilir.Migreni tetikleyen sorunların başında stres ve ruhsal sorunlar gelmektedir.Depresyon hastaları kronik migrene yakalanmak için risk altında bulunurlar.

    Genetik faktörlerde oldukça fazla etkiliyor migren hastalıklarını bunun yanısıra adet döngüsünün bazı evrelerinde migren atakları şiddetlenebilir.Stres gibi faktörler migren ağrılarını tetikleyici faktörlerdir.