Barış Manço Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 26 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Barış Manço Biyografisi


  Kısaca Barış Manço Kimdir


  2 Ocak 1943 yılında İstanbul´da dünyaya geldi. Annesi Rikkat Hanım, Türk Sanat Müziği sanatçısıydı. Aileden gelen yeteneğiyle özellikle ortaokul öğrenimini aldığı yaşlarda müzikle ilgilenmeye başladı. Lise yılları Galatasaray Lisesinde başladı. Müzik hayatına Galatasaray Lisesinde adım atan Barış Mançonun arkadaşlarıyla birlikte kurduğu ilk grubun adı “Kafadarlar, ikincisi ise “Harmonilerdi. Galatasaray Lisesi´ni bitirdikten sonra yüksek öğrenimini tamamlamak için Belçika´daki Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi´ne gitti.

  1970 yılında Türkiyeye döndüğünde Fuat Güner ve Mazhar Alanson ile birlikte “Kaygısızlar adlı grubu kurdu. Aranjman şarkılara tepki göstererek Anadoludan beslenen pop folk tarzında müzik yapmaya başladı. Onuncu plağı “Dağlar Dağlar ile büyük bir çıkış yaptı. “Dağlar Dağlar çalışması, sanatçıya Altın Plak Ödülünü de kazandırdı. 1971 yılında Moğollar ile çalıştı. Aynı yıl Kurtalan Ekspresi kurdu. İlk klibini 1973te, “Hey Koca Topçuya çekti. 1975te ilk albümü “2023ü yaptı. 1978'de Lale Manço ile evlendi, Doğukan ve Batıkan adında iki erkek çocuğu oldu.

  1983 yılında Eurovision Şarkı Yarışmasına “Kazma adlı şarkısıyla katıldı, ancak elendi.

  1988 yılının Ekim ayında TRT 1de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan “7den 77ye , 1998 Haziran ayında 370. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekora imza attı. “Ekvatordan Kutuplara isimli programında ekibiyle birlikte beş kıtada 100den fazla değişik yöreye giderek 600.000 km.ye yakın yol kat etti.

  Barış Manço Japonya konserinde 20.000 Japona Türk bayrağı sallattırmıştır.Bunu da 60.000.000 Türke izlettirmiştir. Türkiyede en uzun ve en başarılı televizyon yayıncılığını yaptı.200den fazla şarkısı vardır. Üzücüdür ama Barış Manço, 1999 yılında 31 Ocak'ı 1 Şubat'a bağlayan gece, geçirdiği kalp krizi sonucunda hayata veda etmiştir. Ancak, bu büyük sanatçı bıraktığı eserler ile her zaman Türk Milleti'nin kalbinde yaşayacaktır...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]