Barcelona da bir ilk

'Spor Gündemi' forumunda alemşah tarafından 10 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. 1899 yılında kurulan, tarihi boyunca forma reklamı almayarak kulüpler bazında kendine bambaşka bir yer elde eden ve formasında sadece UNICEF'in (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) logosunu bulunduran Barcelona da endüstriyel futbola teslim oldu.

  Geçmişte formasına reklam almayan İspanya'nın Barcelona kulübü, forma reklamı anlaşmalarında bir rekora imza atarak, Katar Vakfı (Qatar Foundation) ile 5,5 yıllığına 165 milyon euro karşılığında anlaşmaya vardı.

  Barcelona'nın internet sitesindeki habere göre, Katar şirketi Katalan ekibine her yıl 30 milyon euro ödeyecek ve anlaşma 2015-2016 sezonu bitiminde sona erecek. Bu sezonun 2. yarısını da içeren anlaşma sayesinde Barcelona'nın kasasına tam 165 milyon euro girecek.

  UNICEF LOGOSU

  Gelişmelerden bir diğeri ise takımın formasında bulunan UNICEF logosunun da yer almaya devam edecek olması. Ayrıca anlaşma dahilindeki maddelerden biri de Barcelona'nın her yıl Avrupa'da veya Katar'da en az 1 tane hazırlık maçı oynayacak olması. Bu hak da Qatar Foundation'a verildi.

  Yıllık 30 milyon euroluk forma reklamı ile Barcelona bu alanda gelirler ele alındığında Real Madrid, Manchester United gibi dev rakiplerini de sollamış oldu ve en pahalı forma reklamını alan takım unvanına erişti.

  [​IMG]