Bankada unutulan para sorgulama 2015

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Bankada unutulan para sorgulama 2015

  [​IMG]
  İnsan bankada parasını unutur mu demeyin? Çeşitli sebeplerden dolayı bankalarda unutulan paraların miktarı şu ana kadar 95 milyon liraya ulaştı.

  Türkiye Bankalar Birliği unutulan hesaplar ve paralarla ilgili “zamanaşımı” sorgulaması yapılabilecek internet sitesini hizmete soktu. Site üzerinden isim ve soyisim ile arama yapılabiliyor. Sonuç ekranında hangi bankada ne kadar para olduğu ve kişinin doğum tarihi gibi bilgiler yer alıyor. Aynı isme ait kaç hesap varsa hepsini sorgulama ekranında bulabiliyorsunuz.

  31 Mayıs tarihine kadar yapılabilecek bu sorgulamada 10 yıllık zaman aşımına uğrayacak hesaplar görülebiliyor. Ancak hesaplarda para varsa görülebiliyor. Eğer hesapta para yoksa yine hesap görüntülenemiyor.

  TBB açıklamasına göre, birlik zaman aşımına uğramış mevduat, emanet ve alacakların listesini, “www.zamanasimi.org/tbb” adresinde yayımladı. Vatandaşlar, bu yılın mayıs ayı sonuna kadar zaman aşımına uğrayan hesapları olup olmadığını site üzerinden kontrol edebilecek.

  Bankalarda unutulan ve zaman aşımına uğrayan hesaplar, gelir kaydedilmek üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devrediliyor.