banka staj defteri nasıl doldurulur

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Wish tarafından 6 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Stajımızın İlk Günü

  İlk defteri açtınız. Bu beyaz sayfalardaki ilk gününüz tanışma bölümünü koyabilirsiniz. Ve çalıştığınız kurum hakkında bir tarihçe yazabilirsiniz.

  Örnek Sayfa Yapısı: “Bugün kurumundaki bölümündeki ilk staj günümdü. , ve bölümlerini şefle (ya da kimse) gezdim. Oradaki çalışanlarla ve diğer stajyerlerle tanıştım. Günün geri kalanında kurum hakkında bir araştırma yaptım. Alt paragrafa kurum hakkında kitabi bilgi dilinde ufak bir tarihçe yazabilirsiniz.

  İkinci Günümüz

  İkinci gün artık işe başladınız. Bugün şunları bunları yaptım diye yazabilirsiniz.

  Örnek Sayfa Yapısı: “Stajımın ikinci gününde yapmayı öğrendim. Yaptığınız iş hakkında teknik bilgi verirsiniz sonra da uygulamanızı anlatırsınız.

  Üçüncü Günümüz

  Fotograf çekin. Elinizde yaptığınız işle ilgili, aletler ve cihazlarla ilgili fotoğraflar olsun. Ve bunları defterinize yapıştırın. Mesela yaptığınız işlerdeki sürekli yanınızda bulunan ve kullandığınız aletlerin fotografını çekip bunları tanıtabilirsiniz. Tanıtmayı kitabi bir dil kullanarak yapabilirsiniz.

  Örnek Sayfa Yapısı: “ Aleti: Aleti, bölümü çalışanlarının sürekli yanında bulundurduğu aletlerin başında gelir. ve uygulamaları bu aletle yapılır. Ve bu tarz bilgiler. Sayfanıza da fotografı yapıştırdığınızda gayet doyurucu bir sayfa görünümü elde edebilirsiniz.

  Dördüncü Günümüz

  Çalıştığınız kurumda hergün uygulama yapmıyor olabilirsiniz. O günlerde de yaptığınız iş ile ilgili teorik bilgiler öğrenip, bunları defterinize kaydedebilirsiniz. Örneğin Elektronik & Haberleşme sistemlerinde çok önemli olan bir Modülasyon konusunu defterinize yazabilirsiniz. Tabiki önceki makalemde belirttiğim gibi teknik bilgi ve uygulama düzeyini dengeli tutmalısınız. İlk defa staj yapıyorsanız çok fazla teknik bilgi ile defteri doldurmanıza gerek yoktur. Teorik bilgilerden aklınızda kalanları deftere geçirmeniz en iyisidir.

  Beşinci Günümüz

  Yaptığınız uygulamarda ve verdiğiniz bilgilerde şekillerden de yararlanın. Kendiniz, sayfanın uygun gördüğünüz yerlerine, konu ile ilgili kendi elinizle grafikler ve şekiller çizebilirsiniz.

  Altıncı Günümüz

  Kendiniz yapmadığınız bir işte “yapıldı, edildi gibi fiiller kullanabilirsiniz. Ortak yaptığınız işleri anlatabilirsiniz.

  Örnek Sayfa Yapısı: “Bugün ben ve diğer 2 stajyer ile birlikte, mühendisinin bize verdiği proje üstünde çalıştık. Şunları bunları yaptık Sonuç olarak nın olduğunu öğrendim.

  Defterinizi bu tarz bir yazım ile doldurabilirsiniz.

  Bu makalemde staj defteri nasıl yazılır sorusuna kendimce yanıt vermeye çalıştım. Umarım biz stajyerler için yararlı meseleler üzerine değinmişimdir.