Banka ATM lerinden alınan makbuz üçretleri

'Haberler' forumunda Ezlem tarafından 12 Mart 2011 tarihinde açılan konu


 1. ATM Fişleri paralımı-atm fişlerinden bankalar kaç lira kesiyor
  [​IMG]
  ATM fişleri de paralı oldu,Atm Fiş ücretleri ,atm makbuzlarından hangi banka kaç lira alıyor,
  Bankaların ATM'lerin verdiği makbuz için 25 kuruş ile bir lira arasında hizmet bedeli almaya başladı
  Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ali Çetin, bankaların ATM'lerde gerçekleştirilen işlemlerin belgelendirilmesinde kullanılan makbuzlardan ücret almasını eleştirerek, ''bankaların tüketicileri soymaya devam ettiğini, hükümet ve BDDK'nın ise bu soygunda gözcülük görevi yaptığını'' öne sürdü.

  ATM Makbuzlarından Hangi banka ne kadar üçret alıyor

  Sayıları 28 bine yaklaşan ATM’lerde para çekme, bakiye sorgulama, hesap hareketlerini izleme, kredi kartı ekstre bilgilerine ulaşma, kredi borcu ödeme planlarını görüntüleme, havale, EFT gibi para transferinde bulunma, yatırım fonu alım/satımı yapma gibi işlemlerin bilgi fişi için ücret talep eden bankalar arasında Akbank, Garanti, TEB-Fortis ve HSBC bulunuyor.

  ATM makbuzlarında Garanti Bankası ve HSBC 70 kuruş ücret alırken, TEB ve Fortis’in hesaplara yansıttığı makbuz bedeli ise 50 kuruş düzeyinde bulunuyor. Bu bankalar arasında en az kesintiyi ise 25 kuruş ile Akbank gerçekleştiriyor. Kuveyt Türk, Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Denizbank, Finansbank, Albaraka Türk, Şekerbank gibi bir çok banka ise ATM bilgilendirme fişleri için henüz makbuz bedeli istemiyor.

  Oysa, bankalarla ilgili yapılan şikâyetlerin önemli bölümünü ATM’lerden gerçekleştirilen işlemler oluşturuyor. Bu nedenle yaptığı işlemlerde sorun yaşamak istemeyen tüketiciler de ATM işlemlerini belgelemek için makbuz alma yoluna gidiyor. buda bankalara yeni bir gelir kapısı sağlıyor.