Baltacı Mehmed Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 24 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Baltacı Mehmed Hayatı

  Baltacı Mehmed Hakkında Bilgi
  Baltacı Mehmed Paşa veya Pakçemüezzin Baltacı Mehmed Paşa (ö. 1712, Limni), III. Ahmet saltanatında, 25 Aralık 1704 - 3 Mayıs 1706 ve 18 Ağustos 1710 - 20 Kasım 1711 dönemlerinde iki kez sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adami.

  Hayati

  Çorum'un Osmancık ilçesine bağlı, bugün kendi adını taşıyan köyde doğmuştur. Genç yaşta ilim merakı ile Trablus, Tunus ve Cezayir'e kadar gitmiştir. Daha sonra İstanbul'a dönmüş ve akrabalarından Hacı Sefer Ağa vasıtası ile saraya girmiştir. Burada önce baltacı olmuştur. Güzel sesli olduğundan musikiye heveslenmiş ve müezzin olup "Mehmed Halife" namını, temiz yüzlü ve akça-pakça bir insan olduğu için de "Pakçemüezzin" lakabını kazanmıştır. Ardından kâtipliğe heveslenen Baltacı Mehmed Paşa, yazıcılığa ve 1703 Aralık ayında mirahurluğa tayin edilmiştir. Kasim 1704'de kaptan-ı derya olarak goreve baslamis ve sadrazam olana kadar 1 ay kadar bu gorevi yapmistir.

  21 Aralık 1704'te de birinci kez sadrazam olmuştur. 3 Mayıs 1706'ta azledilip Sakız Adası'na sürülmüştür.

  Daha sonra Erzurum valiliğine ve Sakız muhafızlığına getirilmiştir. 1709 yılının Ocak ayında Halep valiliğine atanmistir.

  Baltacı Mehmed Paşa, 18 Ağustos 1710'da tekrar sadrazam olmuş ve Serdar-ı Ekrem sıfatıyla 1710-1711 Osmanlı-Rus Savaşı seferine çıkmıştır.

  Prut Savaşı sırasında, Deli Petro'nun ordusunun etrafını sarmışken, isyan belirtileri gösteren Yeniçerilere güvenmemesi nedeniyle barışı kabul etmiştir. 22 Temmuz 1711'de taraflar arasında Prut Antlaşmasi yapılmıştır. Antlaşmanın imzalanmasından III. Ahmet de memnun olmuştu. Ancak ordusunu muhasaradan kurtaran Çar I. Petro'nun, vaatlerini yerine getirmemesi, sadrazama karşı İstanbul'da bir muhalefet grubunun oluşmasına yol açtı.

  Baltacı ile Katerina arasında ne tür bir ilişki kurulduğuna dair zaman içinde geniş kapsamlı söylentiler, tartışmalar ve literatür oluşmuştur. Ancak bilimsel anlamda yapılan araştırmaların, Prut Savaşı sırasında Baltacı ile Katerina arasında bir ilişkinin gerçekleşmediğini ortaya koyar.

  Prut seferinden dönüşünde 20 Kasım 1711'de sadrazamliktan azledilerek yerine Gürcü Ağa Yusuf Paşa sadrazamliga getirilmistir.

  Aralık 1711'de Midilli'ye, daha sonra Temmuz 1712'de Limni adasına sürülmüştür. Temmuz 1712'de Limni adasında vefat etmiştir. Ortaköy'de yaptırdığı bir cami bulunmaktadır.  kaynak:wikipedia