Balonun İcadının Hikayesi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 28 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. BALON icadının hikayesi

  Balonu icat edenler, Joseph ve Etienne Mongolfiyer Kardeşler adını taşıyan iki kardeştir.İki kardeşin en büyük merak ve ilgisi, havayla ilgili konulardı. Çok geçmeden, bu merak ve ilgilerinin doğrultusunda deneyler yapmaya koyuldular. Bulutlar gibi havada yol alan bir gemi,bir araç yapmak istiyorlardı. Joseph, iki metre çapındaki şemsiyelerle bazı denemeler yaptı. Büyük bir şemsiyenin alt tarafına bir sepet bağladı. Sepetin içine bir koyun koydu ve bunu kasaba civarındaki yüksek bir tepeden aşağı attı. Daha sonra aynı denemeyi kendi de gerçekleştirdi. Böylece, ilk paraşüt uygulanmış oluyordu.

  İlk balon da 1783 yılının 5 Haziran günü, Fransanın Annonay kasabasından havaya uçurulmuştu. Kasaba alanındaki denemeden 4 ay sonra, Rosier adında bir genç Mongolfiyer Kardeşlerin yaptığı balonla uçtu. İlk uçuşta balon iple yere bağlıydı. İkinci uçuşta serbest bırakıldı.

  İlk büyük denemenin ardından 1 yıl geçince, Mongolfiyer Kardeşler La Gustave adını verdikleri dev bir balonla kendileri uçtular. Aynı yolculukta, kendilerinden başka beş yolcu daha vardı ve bunlardan biri kadındı.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Şub 2015