Balkonda semizotu yetiştirmek

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 16 May 2009 tarihinde açılan konu

 1. Neredeyse yediğimiz herşey hormonlu.Çileğin kokusunu, domates rengini unuttuk.
  Organik yiyecekler ise çok pahalı.
  Kendinize yeni bir uğraş edinmek ve hormonsuz sebze yemek ister misiniz?
  [​IMG]
  Sebze yetiştirmek konusunda hiç tecrübeniz yoksa ilk olarak semizotundan başlayabilirsiniz. Minik bir balkonunuz varsa bile semizotu yetiştirebilirsiniz. Hatta bu işten iyi anlayanlar der ki; “semizotu çok arsızdır, her yerde büyür”.
  Yani güneş alan pencere önü bile semizotu için yeterlidir.

  Semizotu yetiştirmek için ihtiyacınız olanlar toprak, saksı, tohum ve su.Büyük yapı marketlerinde bile bu malzemeleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Yılın her mevsiminde olabileceği gibi özellikle mayıs ve haziran ayları semizotu ekmek için en ideal zamandır. Uzun bir saksıyı toprakla doldurun, 4 parmak aralıklarla semizotu tohumu ekin ve üzerini ince kat toprakla kapatın ve sulayın. Semizotları çok kısa sürede dünyaya gözlerini açacaktır.


  Haftada bir sulama yapmanız havanın durumuna bağlı olarak yeterlidir. Eğer çok kuru ve sıcak bir iklimde yaşıyorsanız toprak her kuruduğunda sulamanız gerekir. Semizotları ekildikten bir hafta sonra filizlenmeye başlar. En geç 3 hafta içinde yenilebilecek duruma gelir.


  Evet, biraz beklemeniz gerekiyor ama hormonsuz olacak. Siz kendi ellerinizle yetiştireceksiniz.

  Semizotunun Faydaları


  Demir yönünden zengin olan ıspanak, diğer yapraklı sebzelere nazaran daha çok protein içeriyor. Biberde bulunan bol beta karoten ve C, P, K vitaminleri mideyi kuvvetlendiriyor. A vitamini ve fosfor kaynağı patlıcan sinirlere iyi geliyor, kalp çarpıntısını gideriyor.
  Sadece lahana çeşitlerinde bulunan U vitamini, mide ve bağırsakların iç yüzeyini koruyor, oralardaki yaraların iyileşmesini sağlıyor.

  Fosfat ve potasyum ihtiva eden karnabaharın içeriğinde aynı zamanda kadınları göğüs kanserine karşı koruyan ‘indol-3 karbonal’ bulunuyor. İçeriğinde bolca, güçlü bir kanser savaşçısı olan beta karoten bulunduğundan brokoli, yenilebilecek, suyu içilebilecek en iyi besinlerden biridir.
   
 2. Cevap: Balkonda semizotu yetiştirmek

  Hemen başlıyorum yetiştirmek için ideal bi yer buldum yaren eğer yetiştirebilirsem bol yoğurtlu yapıp neyse yetiştirebilene afiyet olsun...
   
 3. Cevap: Balkonda semizotu yetiştirmek

  salatasına bayılırım mayhoş mayhoş