Balkon Bahçesi için öneriler

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Ezlem tarafından 8 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Balkonunuzu bahçeye çevirin
  Balkonunuzu bahçeye dönüştürün
  Balkon bitlkileri

  [​IMG]

  Uygun bir balkonunuz varsa yeşillikler içinde bir bahçeyi balkonunuza taşımak için bu yolları denemelisiniz.

  Öncelikle bir alışveriş listesi çıkartmalısınız. Bahçeyi balkona taşımak öyle kolay değil. Biraz emek ve çaba istiyor. Balkon bahçesinde yemek yenilecek mi? Dinlenmek için köşeler yapılacak mı? En önemlisi de döşemesinin ve tarzının nasıl olacağı sorularına cevap vermelisiniz.
  Fonksiyonel ve verimli

  Temel malzemeleriniz, mobilya, çömlekler ve bitkilerdir. Balkonda yaşayan bitkiler seçmeye de önem verin. Gölgede yaşamayı seven, düşük su gereksini olan ve hastalıklara kolay yakalanmayan türleri seçmeniz önemli. Dracaena marginata bitkisi favori bitkiniz olabilir. Olgun bir bitkidir. Nandina domestica bitkisi de balkonunuza güzel renk verebilir. Büyüme hızı düşüktür.Hem güneş hem de gölge de rahatlıkla yetişir. Bambu palmiye ( Chamaedorea erumpens )yoğun bitki örtüsü ile kaplanmış yerlede büyümeyi seviyor. İçerisinde küçük bitkilerin yetiştiği geniş kaplarda yetiştirmelisiniz.


  Balkon çiti
  Balkon kenarlarına çit görünümü verebilirsiniz. Böylece aşırı güneşten ya da soğuk ve kardan balkon bitkilerinizi koruyabilirsiniz.

  Hem dinlen hem yetiştir

  Büyükçe ve yatay şekilde bir çömleği ikiye bölüp, bir kısmına bitki ekip bir kısmını da dinlenme alanı yapabilirsiniz. Böylece daha çok doğada olacaksınız. Toprağa oturur gibi hissedeceksiniz.

  Su sakinleştirir

  Bahçenizde suyu farklı şekillerde kullanmak kolay. Ancak balkonda iş değişiyor. Ama suyun sakinleştirici özelliğinden yararlanabilmeniz için süper ir fikrimiz var. Balkonunuza bitki kenarlarına yerleşecek şekilde su kapları koyun. Bunların içerisine telight mumlar koyarak romantik bir görünüm elde ederken, aydınlatma işini de çözebilirsiniz.

  Sandalyeler
  Çok geniş alanınız yoksa çeşitli malzemeleri de içinde saklayabileceğiniz kutulardan oturma alanları yapabilirsiniz. Üstlerine atacağınız yastıklarla doğal bir oturma alanı yaratabilirsiniz.

  Aydınlatın!

  Bahçenizde bir karnaval atmosferi vermek için kağıt fenerlerden yararlanabilirsiniz. Parlak ve renkli olanları tercih edin.

  Kuşlar da gelsin!

  Bir kafes ve bir iki kuş ile balkonunuz canlı bir bahçeye dönüşebilir. Hem sizi rahatlatan kuş sesleri hem de kuşlar için güzel bir mekan hazırlamış olursunuz.

  alıntı
   


Similar Threads: Balkon Bahçesi
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Modern balkon dekorasyonu 2012 22 Ocak 2012
Bunları biliyormusunuz Balkon tarımının zamanı geldi Tıkla 25 Mart 2009
Bunları biliyormusunuz Balkon bahçeciliği 16 Ekim 2008
Bunları biliyormusunuz Darıca Hayvanat Bahçesi Turları 23 Nisan 2012
Bunları biliyormusunuz Darıca Hayvanat Bahçesi Ücreti 2012 19 Nisan 2012