Balıkların Cinsiyeti Nasıl Belli Olur

'Eğitim Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 7 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Balıkların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır,
  Balıkların Cinsiyeti ,
  Balıkların Cinsiyeti var mı,
  Balıkların Cinsiyetini Nasıl Anlarız

  japon balığı cinsiyet ayrımı

  Her ne kadar erkek dişi ayrımı zor olsa da deneyimli kişiler tarafından basitçe ayrılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır.. Bu püf noktaları 5-6 cm den ufak balıklarda uygulamayınız.
  Japon balıklarının birçok varyetesi bulunmaktadır. Yüzgeçleri ve vücut tiplerine göre değişiklik göstermektedir. Bazı yerlerde okuduğum erkek balığı anüs yüzgeci tek dişi balığınki çift olur gibi ibareler yanlıştır. Dişi erkek ayrımını aşağıda değindiğim gibi kolayca yapabilirsiniz.

  KARIN METODU ;

  Balık ıslak havlu üzerine yatırılır. Anüse yakın karın boşluğuna hafifçe bastırılır. Eğer parmak yumuşak şekilde içeri batıyorsa dişidir. Bu boşluk yumurta boşluğudur. Erkekte ise balık boyunca uzanan sert kıkırdağımsı bir karın vardır.

  ANÜS METODU ;

  Bu metod biraz tecrübe gerektirmektedir. Göz alışkanlığı kazanıldıkça en kolay yöntemlerden biridir. Erkek balığın anüsü ufak ve anüs yüzgecine nerdeyse bitişiktir. Çiftleşme anında çıkan spermleri bu yüzgeç vasıtası ile yayar. Dişi balıkta ise anüs büyük ve anüs yüzgecine uzaktır. Çünkü aşırı yapışkan olan Japon balığı yumurtası anüs yüzgecine yapışmasın diyedir.

  GALSMA METODU ;

  Bu metod sadece üreme zamanında uygulanır. Erkek balığın galsamaları (solungaç kapakları) üzerinde toplu iğne başı kadar beyaz benekçikler oluşur. Bu erkek balığın üremeye hazır olduğunu gösterir. Devamlı dişi balığın karnına kafasıyla vurmaya dişi balıkları tahrik edip üremeye teşvik etmektedir.
   


Similar Threads: Balıkların Cinsiyeti
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Balıkların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır 8 Temmuz 2011
Eğitim Merkezi Balıkların Sınıflandırılması 8 Ağustos 2011
Eğitim Merkezi Balıkların Üreme Zamanı 8 Ağustos 2011
Eğitim Merkezi Balıkların Yaşam Süresi 8 Ağustos 2011
Eğitim Merkezi Balıkların Üreme Şekli 7 Ağustos 2011