Balıklar Suda Nasıl Yüzer

'Eğitim Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 17 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu


  1. Balıklar Suda Nasıl Yüzerler    Balıklar Yüzgeçleri sayesinde yüzerler.Bütün balıklar vücudunun elastikiyeti cinslere bağlıdır.Örneğin Yılan balığı vücudunu bir yılan gibi hareket ettirebilir.

    Balıklar, yüzerken büyük miktarda enerji harcamaktadırlar. Bunun sebebi suda çok uzun süre yüksek hızda yüzmeleri değildir elbetteki. Balıklar, durgun halde iken aniden yüksek hızlara ulaşabilmek için çok fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar.

    Üstelik balıklar suyun içinde çoğu zaman akıntıya karşı hareket etmektedirler. Siz kendinizin suyun içindeyken ne kadar zor hareket ettiğinizi, yolda yürürken ise ne kadar kolay hareket ettiğinizi düşünün. Ve bu şekilde suyun içinde yaşamak ile yeryüzünde yaşamak arasındaki farkı karşılaştırın.

    Tüm balıklar kuyruklarını iki yana da hareket ettirebilirler.Ayrıca Kuyruklarının her iki yana hareketi sırasında geri ve yandaki suyu iterler. Suyun bu hareketlere olan tepkisi balıkların ters yönde hareket etmesine sebep olmaktadır. Kuyruğun başka bir vazifesi de balığın yana yatmasını önlemesidir. Bunun yanı sıra hareket yönünde sabit kalmasını sağlar. Yüzgeçlerin açısının değiştirilmesi ile balık aşağı ve yukarı yüzebilir. Bu mekanizma ayrıca uçaklardaki gibi işler. Balıklardaki Ön yüzgeçler hızı düzenleme yönünden fren etkisine sahiptirler.