Balıkesir hakkında bilgi

'Türkiyem' forumunda Wish tarafından 28 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Balıkesir Hakkında Bilgiler, Balıkesirin Coğrafyası, Balıkesirin Gezilecek Yerleri, Balıkesirin İlçeleri, Balıkesirin Tarihi,Balıkesir Turistik Yerleri,Balıkesir Yemekleri,


  BALIKESİR


  GENEL BİLGİLER


  Yüzölçümü: 14.292 km²

  Nüfus: 973.314 (1990)

  İl Trafik No: 10

  Balıkesir, Marmara ve Ege Denizine kıyı veren Türkiyenin en çok adasını bünyesinde barındıran tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle gerçek bir turizm cennetidir.

  Temiz deniz suyunun kumlu plajlara kavuştuğu, parlak yeşil renkli zeytinliklerle sarılmış koyları, irili ufaklı adaları, dünyada oksijenin en çok bulunduğu Homerosun destanındaki İda Dağı, insanlara binlerce yıldır şifa dağıtan termal kaynakları ile Balıkesir, ülkede turizmin ilk başladığı yerlerdendir.

  COĞRAFYA

  Balıkesir Anadolunun kuzeybatısındadır. Büyük bir kısmı Marmara diğer kısmı Ege Bölgesinde bulunur. Güneyinde Manisa ve İzmir, batısında Ege Denizi ve Çanakkale, doğusunda Kütahya ve Bursa İlleri vardır. Kuzeyi Marmara Denizi ile çevrilidir. Balıkesirde yüksekliği 1800 metreyi geçmeyen dağlarla, meyilli ovalar, alçak tepeler göze çarpar.

  Yörede, genellikle Akdeniz İklimi hüküm sürmekte ise de bu iklim karakteristiğine daha çok Ege kıyılarında rastlanmaktadır. İç kısımlarda kara iklimi hakimdir.

  TARİHÇE


  Balıkesir ve çevresinin tarih öncesi MÖ.3200′lü yıllardan günümüze kadar yerleşim gördüğü anlaşılmaktadır. MÖ 2000′li yıllarda Balkanlar üzerinden gelen Pelasgların koloniler kurdukları görülür. Balıkesir Frig, Lidya, Pers, Makedonya, Bergama Krallığı, Roma ve Bizans dönemlerini yaşamıştır.

  1071 Malazgirt Savaşından sonra Selçuklu Beylerinden Kalem Şah Beyin oğlu Karesi Bey, Karesi Beyliğini kurarak Balıkesiri merkez yaptı ancak Osmanlı egemenliğini kabul etti. Balıkesir 1923 yılında vilayet oldu. İlin Karesi olan ismi 1926 yılında Balıkesir olarak değiştirildi.  İLÇELER:


  Balıkesir (merkez), Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek, Gömeç, Gönen, Havran, İvrindi, Kepsut, Manyas, Marmara, Savaştepe, Sındırgı, Susurluk.

  Ayvalık: Balıkesirin ilçesi olan Ayvalık, temiz deniz suyu ve plajlarla, yeşil zeytinliklerle sarılmış güzel kıyılara sahip, tarihi ve arkeolojik değerleri barındıran bir tatil merkezidir.

  Erdek: Balıkesir ilinin ilçesi olan Erdek, Marmara Bölgesinin Marmara Denizine doğru uzanan Kapıdağ Yarımadasında Erdek Körfezinde yeralır. Eski adı Arktonnesos olan Kapıdağ yarımadası ile kuzey ve batı çevresindeki Marmara, Paşalimanı, Türkeli(Avşa), Ekinlik adalarından oluşmaktadır.

  Erdek, antik kentleri, Açık Hava Müzesi, temiz denizi ve kumsalı ile güzel bir turizm merkezidir.

  Edremit: Balıkesir ilinin ilçesi olan Edremit temiz denizi ve plajları tarihi ve Arkeolojik eserleri ile bir turizm merkezidir.

  NASIL GİDİLİR?


  Balıkesir Ankara ve İstanbulu İzmire bağlayan karayolu üzerinde bir transit merkezi durumundadır. Bursa-Ankara-İstanbul, İzmir ve Çanakkale illerine düzgün asfalt yollarla bağlıdır. Ayrıca İstanbul üzerinden feribot ve deniz otobüsü ile ulaşılabildiği gibi, Körfez Havaalanı ve Balıkesir Havaalanının hizmete girmesiyle İstanbul havayolu bağlantısı da bulunmaktadır.

  Karayolu: Balıkesirden Türkiyenin her yerine karayolu imkanı bulunmaktadır.

  Demiryolu: Ankara-Balıkesir, İzmir-Balıkesir ve Balıkesir-Bandıma arasında demiryolu ulaşımı mevcuttur.

  Denizyolu: İstanbuldan Bandırma ilçesine feribot ve yolcu vapuru ile seferler yapılmaktadır.

  Havayolu: Körfez havaalanının hizmete açılmasıyla havayolu ile İstanbuldan Ayvalık, Burhaniye ve Edremit ilçelerine ulaşabilmek mümkün olmaktadır.Türk Hava Yolları Acentası Körfez Havaalanı içerisinde hizmet vermektedir.

  GEZİLECEK YERLER

  Müzeler ve Örenyerleri

  Müze

  Balıkesir Müzesi

  Örenyerleri

  Kyzikos – Erdek

  Deasklaion – Bandırma/Ereğli

  Saraylar – Marmara

  Antandros – Edremit/Altınoluk

  Antandros (Edremit-Altınoluk) Antik Kenti

  Mysiada İda Dağı eteğinde çok eski bir şehirdir. Adramytteionun denize bakan çıkıntısının kuzey kenarında, Alkaiosa göre bir leleg yerleşimi, Skepsisli Demetriosa göre bir Kilikya kuruluş; Herodota göre bir Pelasg yerleşimi; Thukydidese göre bir Aiol yerleşimi. Edonis ve Kimmeris gibi yan adları da vardır. Bu adların, Aristotelese göre Antandrosu işgal eden kavimlerden kaynaklanması gerekmektedir. Diğer bir söylentiye göre de; buradan sonradan kovulan Andrialılar tarafından kurulmuş olmasıdır. Antandros bölgesinde, sikkelere göre Astrianın doğusundaki Asponeusda , İda dağlarından elde edilen ve özellikle gemi yapımında kullanılan ağaç (Odun-Kereste) ticareti ileri düzeydeydi. Pers yönetimi sırasında Dareios tarafından ele geçirilmiştir. Pelopponnes savaşları sırasında birçok kez olayın içine çekilmiştir. Atinalılara tribut(vergi) ödemek zorunda idi. Sicilyalıların hareketi yüzünden tekrar Perslerin eline düşmüştür. Sonra Persler tarafından kovulmuşlardır. 4.yyın ikinci yarısınra özgür bir şehir olarak sikke basmıştır. Geç dönemlerde Titusdan Elagabal a kadar sikke basmıştır. Hristiyanlık döneminde bir psikoposluk merkezi idi. H.Kiepert tarafından bugünkü Avcılar yakınında, sahile doğru, iki yüz on beş metre yükseklikteki bir dağ üzerinde lokalize edilmektedir. Burada bulunmuş bir yazıt yayınlanmıştır.

  Kaz Dağı (İda Dağı)

  Edremit Körfezinin Kuzeyinde bulunan Kaz dağları 21.300 hektarlık alanıyla deniz ve yeşilin tarihi dengeler ile doğanın kucaklaştığı zengin fauna ve florası ile ülkenin görülmeye değer yerlerindendir. Kazdağlarına ilçenin dört noktasından ulaşılabilir. Bunlar Zeytinli, Kızılkeçili Köyü, Güre Köyü ve Altınoluk istikametinden çıkan orman yollarıdır.

  Kazdağı Milli Parkı

  Cami ve Kiliseler

  Kurşunlu Cami: 1231 yılında Edremit Fatihi olan Selçuklu Komutanı Yusuf Sinan tarafından yaptırılmıştır. Caminin yanında Yusuf Sinanın türbesi vardır.

  Ayazma Kilisesi: Günümüzde zeytinyağı fabrikası olarak kullanılan İon sütunlu Fenoremeni Kilisesi, ortadokslarca içindeki kutsal su nedeniyle “AYAZMA olarak anılmaktadır.

  Plajlar

  Akçay: Edremite 10 km uzaklıktadır. Sahil şeridi olup, kısmen çakıllıdır. Her yerinden fışkıran tatlı , soğuk suları ve artezyenleri ile ünlüdür.

  Altınoluk: Edremite 28 km. mesafededir. Oksijen deposu özelliğini taşıyan yörede çok sayıda konaklama tesisi ve eğlence mekanları bulunmaktadır.

  Kaplıcalar

  Edremit – Güre Kaplıcası: Edremite 12 km, Akçaya ise 3 km uzaklıktaki kaplıca sağlık ve dinlenme yeridir. Kaplıcanın orijinal bölümlerinde ilkçağ Roma hamamı özelliklerini taşıdığı görülmektedir. Suyun sıcaklığı 64*C olup, romatizma, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları,guatr, kireçlenme, sedef, böbrek taşı ve kumları ile karciğer hastalıklarına iyi gelmektedir. Konaklama imkanı vardır.

  Bostancı – Entur Kaplıcaları: Burhaniyenin Edremit çıkışında ve Burhaniyeye 10 km uzaklıkta son derece modern tesislerdir. Ortalama 51derece sıcaklıktaki yıkanma suyu Romatizma, siyatik, lumbago ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Burhaniye-Edremit yol ayrımında olduğundan ulaşım kolaydır.

  Edremit – Derman Kaplıcası: Edremit ilçesine 3,5 km uzaklıkta olan kaplıca tesisinde 21 adet küvetli odada banyo imkanı mevcuttur. Kaplıca suyu çeşitli kadın hastalıklarına, romatizmaya ve içilmek suretiyle böbrek taşı rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

  Mesire Yerleri

  Pınarbaşı: Güre Köyü sınırları içinde Akçaya 6 km mesafede bir piknik yeridir. Yamaçtan akan bol ve buz gibi su yaz aylarında serinlemek için ideal bir köşedir. Orman Müdürlüğünce işletilmektedir. Ayrıca piknik alanı içerisinde Alabalık üretilen bir çiftlik bulunmaktadır.

  Şahinderesi: Kazdağlarının Altınoluk bölgesi eteğinde bulunmaktadır. Altınoluku tepeden görür.Temiz kaynak suları olan bol ağaçlı bir piknik yeridir.Ayrıca bir konaklama tesisi ve restoranı bulunmaktadır.

  Çağlayan Piknik Yeri: Kızılkeçili Köyü içinde olup, Akçaya 3 km mesafededir. Kültür Bakanlığınca tescillenmiş 800 yıllık çınar ağacı burada bulunmaktadır.

  Hanlar: Ençok rağbet edilen piknik yerlerindendir. Akçaya 35 km uzaklıktadır. Ormanları ve soğuk suları ile dikkati çeker. Çevresinde lokanta ve kafeler bulunur.

  Mıhlı Çay: Akçaya 25 km mesafede Altınoluk- Çanakkale karayolu üzerinde çevresi ormanlık bir dere kenarıdır.

  Güre Gelinçamı Piknik Yeri:Güre Köyüne 3 km mesafede halka açık bir piknik yeri Güreden itibaren yeni açılan yol ile ulaşılabilir. Her yıl Güre Belediyesince yapılmakta olan Sarıkız etkinliklerinin bir bölümü burada yapılmaktadır.

  Sütüven: Edremite 20 km uzaklıkta İzmir – Çanakkale karayolu üzerinde piknik alanıdır. Manzara seyir terazları ve oyun alanları düzenlemeleri bulunmaktadır. Alanda 8 m yükseklikten dökülen ve yörenin adı ile anılan Sütüven şelalesi bulunmaktadır.

  Hasanboğuldu: Sütüven piknik alanından sonra derenin karşı tarafındaki patika yolu izleyerek 1 km sonra ulaşılır. Bir şelalesi ve içinde pek çok balığın bulunduğu gölcükten oluşur.

  Subaşı: Altınolukun 2.5 km batısında Doyran Köyüne çıkan yolun 500 m sağında şehir içme kullanma suyunun sağlandığı kaynağın başıdır. Asırlık çınar ve ceviz ağaçlarının gölgelediği Subaşında çağlayan suyunun serinliğinde oturabileceğiniz kır gazinoları vardır.

  Bent: Altınolukun 2 km doğusunda Şahinderenin düzlüğe çıkış noktasındadır. Belediye tarafından 40 yataklı bir otel yaptırılmıştır.


  NE YENİR?

  İlin höşmerim tatlısı ve Susurluk ayranı meşhurdur.

  NE ALINIR?

  İlin höşmerim tatlısı, kolonyaları, Yağcı Bedir halısı alışverişte alınması önerilen özgün ürünlerdir.

  YAPMADAN DÖNME

  Şeytan Sofrasında günbatımı izlemeden,

  Cunda Adasında balık yemeden

  İlçe plajlarında denize girmeden,

  Kaplıcalarından yararlanmadan,

  Höşmerim tatlısı yemeden, Susurluk ayranı içmeden,

  Kolonya ve almadan,Sındırgıdan Yağcı Bedir halısı almadan,

  Dönmeyin