Balık Hakkında Kısa Bilgi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 8 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


  1. Balık Hakkında Kısa Bilgiler


    Balıklar (Pisces) poikloterm olan, neredeyse sadece suda yaşayan ve solungaçları ile solunum yapan, soğuk kanlı, yürekleri çift gözlü, çoğunun vücudu pullu, genellikle yumurta ile üreyen omurgalı hayvanlardır. Bazı türler canlı doğurarak ürer (lepistes, kılıçkuyruk, moly, endlers vs.). Örneğin tatlı su balıklarından Lepistes'in (Poecilia reticulata) yumurtaları anne karnında çatlar ve canlı doğum gerçekleşir.

    Balıkların harekette önemli rol oynayan değişik kuyruk tipleri mevcuttur. Çatallanmış kuyruk tipine difiserk, çatallı olup eşit parçalı olana homoserk köpek balıklarında olduğu gibi çatalları eş olmayan kuyruk tipine de heteroserk denir.

    Balıkarda gözler yüksek omurgalılara benzer. Kornea daha düz ve mercek daha yuvarlaktır. Kornea, merceğin önünde koruyucu bir görev yapar. İris; kırmızı, siyah, portakal rengi, mavi, yeşil olabilir. Balıklarda göz yapısı, yaşadıkları çevreye uygun bir özellik arz eder. Işığın kolay geçtiği temiz sularda yaşayanlar iyi görür ve renkleri ayırt ederler.
     


Similar Threads: Balık Hakkında
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi Balıklar Hakkında Kısa Bilgi 8 Ocak 2013
Ansiklopedik Bilgi Güçlü akrabalık ilişkileri bize neler kazandırır 3 Ekim 2015
Ansiklopedik Bilgi Balıkçılık teknolojisi mühendisliği nedir 15 Aralık 2011
Ansiklopedik Bilgi Ülkemizde Su Ürünleri Ve Balıkçılık 12 Nisan 2011
Ansiklopedik Bilgi Ülkemizde kültür balıkçılığı 9 Nisan 2011