Balığın Tazeliği Nasıl Anlaşılır?

'Damak Keyfi' forumunda Ezlem tarafından 16 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. balık alırken nelere bakmalıyız
  Balığın Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?
  Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

  1. Taze balık canlı bir görünüme sahiptir; gözleri parlak ve dışa bombeli olur. Zira, balık bayatlamaya başlayınca, önce gözleri buğulanır, daha sonra da içeri çöker.

  2.Taze balığın derisi gergin ve parlaktır. Ancak, tezgâhtaki balıkların üzerine devamlı su serpildiği için, her parlaklık gerçekten tazeliğin ölçüsü olmayabilir. Balık bayatlayınca, derisinin parlaklığı solduğu gibi, karın kısmı da az buruşur. Daha kolay bir muayene yöntemi şöyle: Taze balığa parmağınızla bastığınız zaman oluşan çukur ânında düzelirken, bayat balıkta bu iz kalır. Balıklar genellikle tutulduktan 10 ile 12 saat kadar sonra sertliklerini kaybederler.

  3.Balığın tezgâhta muayenesinin bir başka püf noktası ?kuyruk? konumu ile ilgili. Taze balığı kuyruğundan tutup kaldırınca, kuyruğu aynen tepsideki gibi dimdik kalkar. Oysa, bayat balığın kuyruğu aşağı sarkacaktır.

  4.Taze balığın solungaçları kırmızı renklidir. Balık bayatlamaya başlayınca, bu diri kırmızılık solar. Kimi uyanık balıkçıların, bayat balıkların solungaçlarını kırmızı mürekkep ile boyadıklarını da unutmamak gerekir.

  5.Taze balık kokmaz, bayatlayan balık etrafa asit kokusu yaymaya başlar.

  6.Balık şayet pullu ise, taze iken pulları bedenine yapışık olur. Yani, elinizle balığı kafadan kuyruğa doğru sıvazlayınca, insanın eline hemen hiç pul gelmez. Elinize pul bulaşıyorsa, balık bayattır.