Bale Yapmak İçin En Uygun Müzik Hangisidir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Wish tarafından 29 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bale Müzikleri
  Bale İçin Uygun Müzikler

  [​IMG]

  Müziğin balede iki türlü işlevi vardır:

  Bunlardan birincisi, Afrikalılar'in el çırparak, ayak vurarak ve tamtam çalarak danslarının ritmini oluşturması gibi, balede ritmi sağlamak;

  ikincisi ise,
  öyküye uygun ortam yaratmak ya da başka bir deyişle, sahneyi kurmaktır.

  Bu ikincisini biraz açalım: Bir müzik parçasını dinlerken, özellikle de bu "programlı", yani belli bir düşünceyi ya da öyküyü anlatmak için yazılmış bir müzikse, gözümüzün önünde bir dizi resim canlanır. Örneğin, Rossini'nin Giy om Te/'indeki fırtınayı, Mendelssohn'un Fingal Mağarasında dalgaların kıyıya vuruşunu, aynı bestecinin yapıtlarından Bir Yaz Gecesi Rüyasında perilerin kanat çırpışını görür gibi oluruz. Müzik öyküyü kavramamıza ve bestecinin duyulmadıklarını iletebilmesine aracı olur. Bu "sahne kurucu müzik", sözcüklerin yerine geçerek izleyiciye Öyküyü anlattığından bale için son derece önemlidir.

  Belirli bir bale için özel olarak bestelenmiş müzikle daha başarılı sonuçlar elde edilir. Sözgelimi, Çaykovski'nin Kuğu Gölü ve (/yuvan Güzel, Stravinski'nin Ateşkuşu ve Petruş-ka, Sir Arthur Bliss'in Şahmat adlı yapıtları bu türden bestelerdir. Bunun yanı sıra Schu-mann'ın Karnaval müziği ya da Chopin'in Les Sylphides'i dans için bestelenmemiş olmakla birlikte baleye çok uygundur. Bir müzik yapıtını baleye uyarlamak bilgi ve beceri gerektirir.