Baldırda Lif Kopması

'Sağlık Rehberi' forumunda By RiZeLi tarafından 29 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Baldırda Lif Kopması
  Baldırda Lif Kopması Nedenleri


  Kas gerilmesi günlük yaşamda sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla pek ciddi değildir ve oldukça basit bir tedaviyle hızla iyileşir. Kaslarda aşırı gerilmeLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi günlük yaşamda sık karşılaşılan ve "lif kopması" diye de bilinen bir durumdur. Bedenin her yanında olabilir ve çeşitli düzeylerde rahatsızlığa yol açar.

  Nedenleri


  Çeşitli nedenlerLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi sözgelimi ağır bir yük iki kişi tarafından taşınırken taşıyıcılardan birinin ansızın yükü bırakıp ötekinin kaslarına birden ağırlık bindirmesiLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi çok ağır bir eşyayı kaldırmaya yeltenmek ya da bunu yanlış bir biçimde yapmakLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi kaslarda aşırı gerilmeye yol açabilir. AyrıcaLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi futbol ya da boks gibi sporlarda bedenin hızla güçlü bir biçimde döndürülmesi de kasları doğal sınırlarının ötesinde zorlayıp zarar verir.

  Genellikle bu türden kas zedelenmeleri çocuklardaLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi gençlerde ve kaslarına ağır yük bindirmeye alışkın kişilerde daha az görülür. Ama yine de bazı hareketlerLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi kim yaparsa yapsın kaslarda aşırı gerilmeyle sonuçlanır. Bu nedenleLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi bazı uğraş ve etkinliklerde (ağır beden işçiliği ve atletizm gibi) kas gerilmesi riski daha fazladır.

  Belirtiler

  Bedenin bütün bölgelerinde kasların aşırı gerilmesine bağlı hasarlar görülebilir. Ağır yük kaldırmadan kaynaklananlara daha çok belLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi sırt ve karın bölgesinde rastlanılır. Başın apansızın ve hızla hareket ettirilmesi ya da bazı araba kazalarında olduğu gibi başın birden öne ya da arkaya savrulmasında hasarLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi boyun kaslarında ortaya çıkar. Boksör ve haltercilerde omuzLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi kol ve eller; futbolcuLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi koşucu ve jimnastikçilerde ise belLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi kalçaLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi baldır ve ayaklarLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi kas gerilmesinin en sık görüldüğü bölgelerdir.

  En bilinen belirti ağrıdır; hasar ciddiyseLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi kasın zayıfladığıLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi hatta gevşediği görülür. Genellikle kasların bağ dokusu bölümü etkilenir. Ciddi yaralanmalarda kasları kemiğe bağlayan kirişlerde yırtılma görülür. Kas gerilmelerinde çeşitli derecelerde hasar söz konusudur. Kas lifleri yalnızca aşırı bir biçimde gerilmiş olabileceği gibiLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi kopmuş da olabilir. Ciddi durumlarda kastaki ağrı hemen hissedilir ve kişiyeLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi bütünüyle iyileşmeden kasını kullanma olanağı tanımayabilir. Hafif gerilmelerde ise ağrı ancak bir gün sonra ortaya çıkar ve kişiye günlük etkinliklerden alıkoymaz. Evde yapılacak basit bir tedaviyle belirtiler azalır.

  Tedavi

  Basit bir kas gerilmesi ile alttaki kemiğin kırığı gibi ciddi bir hasarın ayırt edilmesi çok önemlidir. Ancak bazı durumlarda bu ayrımı yapmak oldukça güç olabilmektedir. Bütün kas - iskelet (kemik) yaralanmalarında ağrıLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi duyarlılık ve hareketle acı olur. Kuşkusuz basit bir kas gerilmesi ile belirgin bir kemik kırığını ayırmak çok kolaydır. Ama hasarın açık seçik olmadığı durumlardaLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi röntgenle kesin tanıya varılana kadar bütün ciddi olasılıklar göz önünde bulundurulmalı ve tanı kesinleşene kadar duruma kırık gözüyle bakılmalıdır. Böylece ek sorunların ortaya çıkması önlenebilir.

  Kas gerilmeleri çoğunlukla evdeLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi basit bir bakımla iyileşir. Soğuk kompres ağrıyıLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi şişmeyi ve çürük oluşmasını en düşük düzeye indirir. Bununla birlikte sıcak uygulanması da bölgedeki kan dolaşımına olumlu etkide bulunarakLif Kopması Nedenleri - Lif Kopması Tedavisi ağrının azalmasını ve hareketin kolaylaşmasını sağlar. Aşırı gerilerek hasar görmüş bir kas mutlaka başlangıçta dinlendirilmeli ve iyileştikçe aşamalı olarak hareket ettirilmelidir. En küçük bir kuşkuda doktora danışmaktan çekinilmemelidir. İyi bir bakım ve sağduyuyla bu tür kas zedelenmeleri kolayca iyileşir.