Bakın nerede birinci olmuşuz !

'Sosyal Konular' forumunda Bella tarafından 25 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Dünyanın saygın sağlık kurumları tarafından her yıl düzenli olarak hazırlanan Dünya Tütün Atlası yayımlandı. Hazırlanan çalışmada Türkiye ile ilgili de çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

  Amerikan Kanser Derneği ile Dünya Akciğer Derneği, her yıl dünya kamuoyuna sunulan Tütün Atlasının 2012 yılı için özel olarak hazırlanan baskısını yayımladı. Raporda, sigaranın ölüm ve hastalıklara davetiye çıkardığı rakamlarla destekleniyor. Belgede, Türkiye, dünyada sıklıkla kullanılan “ Türk gibi sigara içmek deyimini doğrular bir performans sergiliyor. Dünya ülkeleri arasında erkek ölümlerinde sigaranın en etkili olduğu ülke Türkiye. Türk erkeklerinin yüzde 37si sigara yüzünden hayatını kaybediyor. Bu oran kadınlarda ise yüzde 5 seviyesinde.

  Atlastan çarpıcı satır başları

  - Türkiyede kişi başına yıllık ortalama 1399 sigara içiliyor.

  - Türk erkeklerinin yüzde 46sı, kadınlarında yüzde 15i sigara içiyor.

  - Türk erkeğinin yüzde 37.6sı sigaradan hayatını kaybediyor.

  - Türkiye erkek ölüm oranıyla Ermenistan (32.7), Kazakistan (34.7), Polonya (31.1) ve Belçika (30.6) gibi ülkeleri geride bırakıyor.

  - Kadınların yüzde 5.8i sigara yüzünden hayatını kaybediyor.

  - Pasif içiciliğe maruz kalan çocukların oranı yüzde 89. Türkiye, Polonya, Romanya ve Yunanistanla birlikte bu alanda üst sıralarda.

  - 13-15 yaş arasındaki erkek çocuklarında sigara içme oranı yüzde 9.4.

  - Kız çocuklarının sigara içme oranı 3.5. 13-15 yaş aralığındaki çocukların yüzde 6.9su sigara tüketiyor.

  - 13-15 yaşlarındaki erkek çocukların yüzde 18inde sigara logolu eşyası varken, bu oran kız çocuklarında yüzde 10 seviyesinde.