Baki Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 19 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Baki'nin hayatı

  Baki hakkında bilgi

  Baki 1526 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Asıl ismi Mahmud Abdülbâki olan şair, çocukluğunda saraç çıraklığı yapmıştır. Baki fakir bir ailenin çocuğuydu.

  Baki, başlarda medreseye ailesinden gizli gidiyordu. Ama daha sonra ilme olan ilgisi fark edilince ailesi medreseye devam etmesine izin vermiştir. Eğitimi boyunca şiire olan ilgisi artmıştır. Kalemi güçlü olan Baki'nin ünü de yayılmaya başlamıştır. Eğitimini tamamladıktan sonra bazı medreselerde müderrislik yapmıştır. Baki, Kanuni Sultan Süleyman tarafından İstanbul'a getirtilmiştir. Hayaı boyunca çeşitli dönemlerde devlet hizmetlerinde bulunmuştur.

  Orhan Şaik Gökyay, Baki'nin "saraç" (koşum ve eyer takımları yapan ya da satan kimse) çıraklığı değil, "serac" (camilerde kandillerin yakılmasından sorumlu kimse) çıraklığı yaptığını iddia etmiş ve eski imlası aynı olan iki kelimenin yanlış okunmasının yol açtığı hataya işaret etmiştir. Pek çok akademisyen şairin saraç çıraklığı değil, serac çıraklığı yapmış olduğu görüşünü daha doğru bulmaktadır.

  Baki 1600 yılında, İstanbul'da hayatını kaybetmiştir.

  Başlıca eserleri:

  *Dîvân-(4508 beyitlik, en önemli eseri)
  * Fazâilül-Cihad
  * Fazâili-Mekke
  * Hadîs-i Erbain Tercümesi
  * Kanuni Mersiyesi