Bakara Suresi Önemli Ayetleri

'Dualar ve Faziletleri' forumunda EyLüL tarafından 13 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bakara Suresi Önemli Ayeti  Bakara Suresi Önemli Ayetler

  Bakara suresi, ismini surenin 67-73 ayetlerinde anlatılan efsanevi bir inek kesme hikayesinden alır,

  Medine döneminde hicretten hemen sonra yazılmaya başlamış ve yazım takriben on yıla yayılan bir sürecle tamamlanmıştır. Kur’an’ın en uzun suresi olup, 286 ayettir. Hacim itibariyle Kur’an’ın 1/12’sini teşkil eder. Kur’an’ın, ayrıntılı bir özeti durumundadır.

  Peygamberimiz (sav) buyurdular

  1. Allah’ın kitabındaki en büyük ayet Allahü lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyu’l-kayyum dur.

  2. Ayete’l-Kürsî okunan eve şeytan yaklaşamaz.

  3. Her şeyin bir zirvesi vardır. Kur’ânın zirvesi Bakara Suresi'dir. Bakara Suresinin zirvesi ise
  Ayete’l-Kürsi” ayetidir.

  4. Peygamberimiz (sav) Sizden biriniz uyumadan önce bin ayet okuyamaz mı? buyurdu. Sahabeler “buna kimin gücü yeter?” dediler. Peygamberimiz (sav) “Sizden biriniz uyumadan Âyete’l-Kürsiyi okuyamaz mı? Ayete’l-Kürsi bin ayet değerindedir” buyurdular.

  5. Kim evden çıkarken Âyete’l-Kürsiyi okursa dönene kadar Allah’ın koruması altında olur.

  6. Kim her namazın arkasından Âyete’l-Kürsi okursa, sonunda 33’er defa Sübhanallah, Elhamdülillah ve Allahü Ekber” derse ölünce mutlaka cennete girer.

  7. İçinde devamlı olarak Ayete’l-Kürsi okunan evde şeytan barınmaz, sihir tesir etmez ve Allah o evi de içindekileri de koruma altına alır.


  Ayete’l-Kürsî:


  Kur’ân-ı Kerimde Allah’ın zatından bahseden en önemli ayet Ayete’l-Kürsî'dir. Bu sureye şeref veren ve faziletli kılan Allah’ın zatından bahsetmesidir. Allah ayete’l-kürsiden daha değeri bir ayet yoktur.


  BAKARA Suresi Ayet - 62  إِنَّ الَّذِينَ آمَنُواْ وَالَّذِينَ هَادُواْ وَالنَّصَارَى وَالصَّابِئِينَ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ

  الآخِرِ وَعَمِلَ صَالِحاً فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِندَ رَبِّهِمْ وَلاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ

  يَحْزَنُونَ


  İnnellezîne âmenû vellezîne hâdû ven nasârâ ves sâbiîne men âmene billâhi vel yevmil âhiri ve amile sâlihan fe lehum ecruhum inde rabbihim, ve lâ havfun aleyhim ve lâ hum yahzenûn(yahzenûne).

  Muhakkak ki, âmenû olanlar ve yahudi, hristiyan ve sabii olanlardan kim, Allah'a ve ahiret gününe inandı ve ıslâh edici ameller işlediyse (nefsini tezkiye etti ise ), artık onların mükâfatları Rab'lerinin katındadır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmazlar.
   


Yükleniyor...