Bakara Suresi Önemi

'Dualar ve Faziletleri' forumunda zamaneanne tarafından 13 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bakara Suresinin Önemi Nedir


  Bakara Suresinin Önemi Hakkında Bilgi  Bakara Suresi Kur'an-ı Kerm'in bir nevi özeti durumunda olan bir suredir ve Meidne2de inmiştir. Kur'an'ın en uzun suresi olan Bakara Suresi 286 ayettir.

  Medine'de inmesi ve en uzun sure olmasindan dolayi, islâmî hükümlerle ilgili birçok konulari ihtiva etmektedir. Bakara suresinin fazileti hakkinda birçok hadîs-i serif vârid olmustur. Bunlardan bazıları şöyledir:

  "Kur'an'in en faziletli suresi Bakara suresidir. Onun da en büyük ayeti Âyetü'l-Kürsî'dir. Bir evde Bakara suresi okunursa seytan onu dinlemeye tahammül edemeyerek oradan disari firlar. " (Suyûtî, Camiu's-Sagîr).

  "Her seyin bir zirvesi vardir. Kur'an'in zirvesi de Bakara suresidir. Her kim onu evinde geceleyin okursa üç gün o eve seytan girmez. Kim de onu evinde gündüzün okursa o eve üç gün ,seytan girmez. " (Suyûtî, Câmiu's-Sagîr; Ebu Yâ'lâ, ibn Hibbân, Taberânî, Beyhakî).

  "Iki parlak sureyi, Bakara ile Âli imrân surelerini okuyun. Çünkü bunlar kiyamet gününde iki gölgelik yahut iki kus bölügü gibi gelir, okuyucularini mahserin sicagindan korurlar, onlari müdafaa ederler. Bakara suresini okuyun. Ona sahip olmak bereket, onu terketmek pismanliktir. Sihirbazlar onu elde etmege güç yetiremezler. " (Suyutî, Camiu's-Sagîr; Müslim, 1/553, hadis no: 804).

  "Bakara suresini ögretmek bereket, terketmek ise pismanliktir. Sihirbazlar onu elde etmege güç yetiremezler. O Kur'an'in çadiridir. " (Dârimî, 2/446, 10570). Bakara suresinin 255. ayeti olan Âyetü'l-Kürsî ayri bir özellik tasimaktadir. Bu konuda da iki hadis zikretmekle yetinecegiz.

  "Her kim Bakara suresini okursa basina Cennet taci geçirilir. " (Dârimî 2/447, 10572).

  "Her seyin bir zirvesi vardir. Kur'an'in zirvesi de Bakara suresidir. Onda öyle bir ayet vardir ki o ayet Kur' an ayetlerinin efendisidir. O da Âyetü'l-Kürsî'dir. " (Tirmizî, V,157, hadis no: 2878).

  Numan b. Besir'den rivayet edilen bir hadis-i serifte de söyle buyrulmaktadir: "Cenâb-i Allah gökleri ve yeri yaratmadan iki bin sene evvel bir kitap yazdi. Ondan iki ayet indirerek Bakara suresini tamamladi. Bunlar bir evde üç gece okunursa o eve ,seytan yaklasmaz. " (Tirmizî, V, 160, hadis no: 2882)