Bakara Suresi Neyi Anlatır

'Ayetler ve Hadisler' forumunda EyLüL tarafından 10 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bakara Suresinde Ne Anlatır
  Bakara Suresi Neyi Anlatıyor

  Bakara Süresi Kuranın, en uzun sûresi olup 286 ayetten oluşmaktadır.

  Medine döneminde hicretten hemen sonra yazılmaya başlamış ve yazım takriben on yıla yayılan bir sürecle tamamlanmıştır. Kuranın en uzun suresi olup, 286 ayettir. Hacim itibariyle Kuranın 1/12sini teşkil eder. Kuranın, ayrıntılı bir özeti durumundadır.

  Surenin 102. ayeti Babil, Sümer mitolojileriyle Tevrat ve Avesta gibi dini kaynaklarda birbirine yakın telaffuzlarla (tevratta Merodach) anılan Harut ve Marut kıssası ile ilgilidir. Mitolojide tanrı (Marduk) veya tanrısal varlıklar olarak anlatılan Harut ve Marut, yahudi ve hristiyan kaynaklarında Babilin "düşmüş melekleri" Kur'anda ise insanlara sihir öğreten iki melek olarak geçmektedir.


  Bakara suresi, ismini surenin 67-73 ayetlerinde anlatılan efsanevi bir inek kesme hikayesinden alır, Bakara inek demektir. 67. Musa, kavmine: Allah bir sığır kesmenizi emrediyor, demişti de: Bizimle alay mı ediyorsun? demişlerdi. O da: Cahillerden olmaktan Allah'a sığınırım, demişti.

  68. Bizim adımıza Rabbine dua et, bize onun ne olduğunu açıklasın dediler. Musa: Allah diyor ki: O, ne yaşlı ne de körpe; ikisi arasında bir inek. Size emredileni hemen yapın, dedi. 69. Bu defa: Bizim için Rabbine dua et, bize onun rengini açıklasın, dediler.

  O diyor ki: Sarı renkli, parlak tüylü, bakanların içini açan bir inektir dedi.

  70. (Ey Musa!) Bizim için, Rabbine dua et de onun nasıl bir sığır olduğunu bize açıklasın, nasıl bir inek keseceğimizi anlayamadık. Biz, inşaallah emredileni yapma yolunu buluruz dediler.

  71. (Musa) dedi ki: Allah şöyle buyuruyor: O, henüz boyunduruk altına alınmayan, yer sürmeyen, ekin sulamayan, serbest dolaşan (salma), renginde hiç alacası bulunmayan bir inektir. İşte şimdi gerçeği anlattın dediler ve bunun üzerine (onu bulup) kestiler, ama az kalsın kesmeyeceklerdi.

  72. Hani siz bir adam öldürmüştünüz de onun hakkında birbirinizle atışmıştınız. Hâlbuki Allah gizlemekte olduğunuzu ortaya çıkaracaktır. 73. Haydi, şimdi (öldürülen) adama, (kesilen ineğin) bir parçasıyla vurun dedik. Böylece Allah ölüleri diriltir ve düşünesiniz diye size ayetlerini gösterir.
    2. Kardes dogrunu eminmisin
   


Similar Threads: Bakara Suresi
Forum Başlık Tarih
Ayetler ve Hadisler Bakara Suresinin Önemi 20 Mart 2014
Ayetler ve Hadisler Bakara Suresi Namazla İlgili Ayetleri 12 Ağustos 2012
Ayetler ve Hadisler Bakara Suresi Neden İndirilmiştir 11 Ağustos 2012
Ayetler ve Hadisler Bakara Suresi Meali 9 Ağustos 2012
Ayetler ve Hadisler Bakara Suresi Kadınlarla İlgili Ayetler 9 Ağustos 2012