Baharda Çocuk Beslenmesi!

'Kadınların Dünyası' forumunda Yasemin tarafından 1 Nisan 2013 tarihinde açılan konu


 1. Baharda Çocuk Beslenmesi Nasıl Olmalı?


  Bahar aylarının gelmesiyle birlikte yetişkin insanlarda görülen halsizlik ve iştahsızlık çocuklardada görülmekte.Bahar aylarında çocukların beslenmesi nasıl olmalı nelere dikkat edilmlei çocuk nasıl beslenmeliyazımızda bu konuyla ilgili bilgiler vereceğiz tüm anneleri ilgilendiren bir sorun hakkında bilgileneceğiz.

  [​IMG]

  Bahar aylarıyla gelen sık hava değişimleri çocuğunuzu olumsuz etkileyecektir.Bu yüzden çocuğunuzun beslenmesine daha fazla özen göstermeniz gerekiyor sevgili anneler.

  Özellikle bu mevsim geçişlerinde çocuklara Sebze ve meyveler C vitamini açısından zengin besinler tükettirmelisiniz. Bu nedenle çocukların taze sebze ve meyve tüketmelerini sağlamalısınız. Ara öğünlerde çocuklara; şekerleme, pasta, bisküvi yerine taze meyveler veriniz.Böylelikle bahar yorgunluğunu daha az seviyeye indirmiş olacaksınız.

  Çocuklar Kahvaltı öğünü asla atlamamalı mutlaka azda olsa kahvaltı yapmalılar. Özellikle okul çağındaki çocuklar da beyin performansının iyi çalışması için en önemli öğün kahvaltıdırbuna çok dikkat etmeli ve çocukların kahvaltısını yapmalarını sağlamalısınız.

  Aynı şekilde Ekmek seçiminde de beyaz ekmek yerine tam buğday, çavdar, kepek gibi rafine edilmemiş tahıllar tercih etmeniz öneriliyor.Bunların dışında çocuklarınızın geç saatte yemek yememesine özen göstermelisiniz.Düzenli ve taze besinlerle belenmelerini sağlamalısınız.

  Bir başka dikkat etmeniz gereken durum ise bol sıvı tüketilmesi çocuklarda sıvı alımına özen göstermelisiniz bol su içmelerini sağlamalısınız.Taze sıkılmış meyve suları ve bolca su içirmek çocuklar için oldukça sağlıklı. Çocukalrınızı gazlı içeceklerden mümkünse uzak tutmalısınız.