Baharat Yolu Ne Tür Mallar Taşınır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda ZeuS tarafından 8 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. baharat yolunda ne tür mallar taşınıyor,

  Baharat Yolu Ne Tür Mallar Taşınır

  Baharat Yolu, eski çağlarda, Uzakdoğu'yu batıya bağlayan ticaret yollarından biriydi. Baharat günümüzden binlerce yıl önce doğu ülkelerinde kullanılıyordu. Orta Çağ Avrupası'nda soyluların sofralarına da girince çok önemli bir ticaret ürünü haline geldi, ama pahalı olması nedeniyle ancak varlıklı kimseler satın alabiliyordu. Aslında tarçın, kakule, zencefil ve zerdeçal satışına dayanan baharat ticaretini Çinliler Mîlat'tan önce başlatmıştı.

  Baharat, doğudan Avrupa'ya iki ayrı yoldan gelirdi. Bunlardan biri Orta Asya üzerinden geçen İpek Yolu'ydu. Ama İpek Yolu asıl olarak eski çağlarda Çin İpeği'nin Roma’ya taşındığı yoldu. Öbür yol ise, Hindistan ve Seylan'dan (Sri Lanka) Kızıldeniz'deki Akabe Körfezi'ne, Yemen kıyılarına ya da Basra Körfezi'ne gelen denizyoluydu. Bu kıyılardaki limanlarda gemilerden boşaltılan baharat, karayoluyla Fenike ve Filistin kıyılarına, Mısır'da İskenderiye'ye ve Karadeniz'e ulaştırılırdı. Sonra gene denizyoluyla Avrupa'ya taşınırdı.

  Baharat üreten ülkelere doğrudan ulaşmanın yolları arandı. Sonunda Vasco da Gama 1498'de Ümit Burnu'nu dolaşarak Hindistan yolunu açtı. Kristof KolombBatı Hint Adaları'na, Macellan Güney Amerika'yı dolaşarak Doğu Hint Adaları'na vardı. Böylece baharat üreten ülkelere yeni yollar açıldı. Bunun sonucunda baharat ticaretinde Venedik tekeli kırılırken, tarihsel Baharat Yolu da önemini yitirdi.
   


Similar Threads: Baharat Yolu
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Baharat Ve İpek Yolları Nerden Geçer 13 Mart 2012
Sorun Cevaplayalım doğru dşünmeyi biliyorsan ve doğru bir şey yapmak yolundaysan... sözünün anlamı 8 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım Çağdaşlaşma yolunda yapılan inkılaplar hangileridir 31 Ekim 2012
Sorun Cevaplayalım Soluk alıp verme sırasında hava hangi yolu izler? 5 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım samanyolu kaç yıl uzaklıktadır 7 Ekim 2012