Bahar Yorgunu Musunuz¿

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 14 Nis 2009 tarihinde açılan konu

 1. Şehirliler daha çok hissediyor


  • Havadaki basınç değişiklikleri bahar yorgunluğunu tetikliyor. Şehirler ve kırsal alanlar arasında fark var. Şehirlerde hava kirliliğinin yoğun olması, taşıtların egzozları ve sanayi atıkları, havadaki negatif iyon yükünün artmasına neden oluyor.

  • Bu nedenle şehirlerde yaşayan insanlar bahar yorgunluğunu daha yoğun hissediyorlar. Kırsal kesimlerde yaşayanlarda bunun etkileri daha hafif şekilde görülüyor

  Solunum yollarında ödem

  • Bahar aylarında havadaki nem ve iyon değişiklikleri solunum yollarında ödeme, dolayısıyla akciğerlere giden oksijen miktarında ciddi azalmaya neden oluyor.

  • Bunun sonucunda organizma kendini koruyabilmek, beyin gibi hayati organlara giden oksijeni artırabilmek için diğer organlara giden kan miktarını azaltıyor.

  • Yani diğer organlara giden damarlarda büzülmeye yol açarak, onlara giden kanı azaltıyor. Bunun sonucunda metabolizmayı düzenleyen en önemli hormonların salgılandığı tiroit dokusuna giden kan azalıyor, hormon salgılanımı azalıyor.

  • Cilt damarlarında daralma meydana geliyor, bunun sonucunda da cilt kuruluğu, saçlarda dökülme oluyor. Kalp damarlarındaki daralma da özellikle yüksek tansiyon hastalarında ani tansiyon yükselmelerine ve hatta kalp krizlerine kadar giden ahatsızlara yol açıyor.

  • Oksijenlenme azlığı, aşırı halsizlik ve yorgunluk, isteksizlik, baş dönmeleri, dengesizlikler, genel yorgunluk hali, kişinin sabahları uykudan kalkmakta zorlanması, yaygın kas ağrıları, hazımsızlık, aşırı sinirlilik hali ve cinsel isteksizliğe neden oluyor.

  Beslenme ve spor önemli


  • Bahar aylarında en sık kas ve baş ağrılarıyla, çabuk yorulma şikayetleri oluyor. Bahar yorgunluğundan korunmak için bol sebze-meyve yenilmesi, B, C vitaminleri ile potasyum yönünden zengin gıdalarla beslenilmesi, ayrıca günde 2-2.5 litre su içilmesi ve düzenli spor yapılması gerekiyor.

  • Bahar yorgunluğu bazı ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Birkaç günden fazla sürmesi halinde mutlaka doktora başvurulması gerekiyor.

  Her yorgunluk “bahar yorgunluğu” değil!


  • Yaşanan yorgunluk çeşitleri kronik yorgunluk sendromu, mutsuzluk yorgunluğu ve bahar yorgunluğu olarak üç grupta inceleniyor.

  • Belirtileri birbirinden ayırmak gerekir. Bir kişi fiziksel olarak yorgunluktan, tüm eklem ağrılarından ve yataktan yorgun kalkmaktan ya da gün içerisinde çabuk yorulduğundan bahsederken, bir başkası ruhsal ya da psikolojik yorgunluktan bahsedebilir.

  • Eğer bir yorgunluk aylarca sürüyorsa, hatta yatak istirahatı ile de geçmiyorsa müzminleşmiş (kronik) bir yorgunluk hastalığından bahsedilebilir.

  Bahar yorgunluğunun nedenleri


  • Beslenme alışkanlığı bozuklukları

  • Besinlerle yeterli miktarda vitamin, mineral alınmaması

  • Tembel bir yaşam biçimi

  • Tiroid bezinin çalışma düzensizlikleri. Özellikle bu bezin az çalışması yorgunluk belirtilerini artırıyor. Bu durumlarda hafıza zayıflaması, uyku eğilimi, adale ağrıları normalden fazla görülüyor.

  • Birçok enfeksiyon hastalığı yorgunluk belirtilerini artırıyor.

  • Tansiyon, kalp hastalığı, alerji, nezle ve bazı ağrı kesici ilaçların kullanımı

  • Tansiyonda sık sık inip çıkmalar, kan şekeri düşmeleri, gürültülü ortamlar, fazla sıcak ya da soğuk ortamlar, stresli iş ortamı, kirli hava gibi durumlar da yorgunluğa yol açıyor.

  • Fazla kafein, yoğun sigara kullanımı, aşırı alkol ve madde alışkanlıkları da yorgunluk tetikleyen durumlar arasında yer alıyor.

  Yarattığı etkiler


  • Kas ağrıları, omuz, sırt ve boyun ağrıları.

  • Yorgunlukla birlikte; konsantrasyon bozukluğu, neşesizlik, aşırı sinirlilik, hafıza zayıflaması ve uyku bozuklukları.

  • Uyku ritmi bozukluğu; uykuya dalma güçlüğü bazen de aşırı uyuklama hali

  • Baş ağrıları.

  • Stres ve ruhsal gerginliğe bağlı olarak barsak ve mide rahatsızlıkları.

  Enerjik olmak için


  ÖĞÜN SAYISINI ARTIRIN Küçük porsiyonlar halinde günde 5-6 öğün yiyebilirsiniz. Sık sık ve az az yemeniz kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağladığı gibi şişkinlik ve yorgunluğunuzu da azaltacaktır.

  DÜZENLİ SIVI ALIN Düzenli ve sürekli sıvı alın. Yorgunluk çoğu kez susuzluğun ve sıvı eksikliğinin belirtisidir. Günde en az 8-10 bardak su içerek enerji düzeyinizi koruyabilirsiniz.

  HAMURA EL SÜRMEYİN Hamur işlerinden uzak durun, hayvansal yağları terk edin. Birçok araştırma fazla miktarda hayvansal doymuş yağ ve hamur işi tüketenlerde yorgunluk ve halsizlik şikáyetlerinin daha sık olduğunu ortaya koymaktadır.

  DAHA ÇOK MEYVE Daha çok meyve yiyin. Özellikle glisemik indeksi düşük, lif ve posa miktarı yüksek, antioksidan kapasitesi fazla meyveleri gün boyu küçük porsiyonlar halinde tüketmeniz enerji düzeyinizi artırır. Elma, şeftali, siyah erik, kiraz ilk tercihleriniz olmalıdır.

  ŞEKERLEME YOK Küçük şekerlemeler, çikolatalar veya pastalar yerine kuru veya taze meyveler (kuru veya taze elma, erik, kayısı) yiyin.

  KURU MEYVE Dondurma yerine dondurulmuş üzüm taneleri veya dondurulmuş küçük kavun ve şeftali parçaları yiyin.

  FINDIK FISTIK Yağlı, tuzlu krakerler yerine tuzsuz badem, fındık ya da cevizi tercih edin.

  SALATAYA DİKKAT! Mayonez veya kremalı salata sosları yerine sirke, limon suyu veya balzamik sosları deneyin.
   
 2. Cevap: Bahar Yorgunu Musunuz¿

  Valla bahar yorgunluğu değil de maç yorgunu olduğum kesin 5 yaşındaki bebe bile döver beni
   
 3. Cevap: Bahar Yorgunu Musunuz¿

  bir miskinlik var üstümde ama baharada bağlamak istemiyorum özlemişiz güneşli günleri
   
 4. Cevap: Bahar Yorgunu Musunuz¿

  Bak applamm koca koca yazmışım enerjik olmak için diye en kısa zamanda toparla kendini bengüyü istemeye gidecez.:f106:

  Avatarındaki denizi manzarayı keyfi görünce güneşli günleri özlememek mümkün mü aykuta. Düşman çatlatır gibisin :f106:
   
 5. Cevap: Bahar Yorgunu Musunuz¿

  Hee ilk önce karşı çık sonrada istemeye gidecez de artıkın istemiyorum :D
   
 6. Cevap: Bahar Yorgunu Musunuz¿

  bütün bir kış eleştirildim ben o resmi kullandım diye yazı özletiyor diye :)
  durun bakalım zamanı gelince gelip istersiniz bengüyü okulu bitsin önce :):
   
 7. Cevap: Bahar Yorgunu Musunuz¿


  [​IMG] oyyy kıyamam ben sana. Ablasının bi tanesi.Zaten yakıştıramamıştım o babaannem suratlı kadını. Sen toparla kendini ben sana hadiseyi alacam.
   
 8. Cevap: Bahar Yorgunu Musunuz¿

  Bak yalan kandırma beni :f30: :f30: :f30:
   
 9. Cevap: Bahar Yorgunu Musunuz¿

  :f31: şuna bak. Hadiseyi duyunca nasıl da kıpır kıpır oluyo.

  :f106:
   
 10. Cevap: Bahar Yorgunu Musunuz¿

  Puhahahahahah kimse sölersen öle olar ben napiiim :D