Bahar Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Bahar Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?

  [​IMG]

  Nisan ayına gireli biraz oldu e haliyle havalarda o oranda değişti. Kısaca bahar geldi. Uzun ve soğuk kışın ardından bu havalar bizi hayli mutlu etti ve etmeye de devam ediyor. Aslına bakarsanız kış ayından sanki bir anda yaza atlamış gibi hissettik kendimizi. Bunun sebebi bahsettiğimiz gibi kışın uzun ve ağır geçmesiydi. Baharın gelmesi ile birlikte bahar alerjileri de o oradan baş gösterdi diyebiliriz. Baharın bu baş döndürücü havasına kapılık hasta olmamaya dikkat etmek gerektiğini söylemek mümkün. Ama bunun da haricinde öğrenciler için vize haftası geldi, sürekli ya okulda ya da dışarıda oluyoruz. Biz istemesek bile hastalık gelip bizi buluyor. Bahar aylarında gereksiz bir yorgunluk sarıyor bedenimizi, bu bakımdan bizde bahar yorgunluğuna ne iyi gelir bunu merak ettik.

  Bahar Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?
  Eğer her sene böyle bir rahatsızlık ile karşılaşıyorsanız, muhakkak bahar gelmeden önce bu işin önlemini almalısınız. Kışın beslenme düzenimiz elbette farklı oluyor. Bahar ayının gelmesi ile birlikte saatlerde farklılık gösterdiği için, öncelikli olarak yapmanız gereken şey, beslenme düzeninizi ayarlamanız. Çoğumuzun kış aylarında kalorisi yüksek sebze ve meyve yediği aşikar, hal böyle olunca yazın olayı dengelemek adına daha hafif şeyler yenmelidir. Ki zaten yazın ağır şeyler yiyemiyoruz.

  Stres ile baş etmeyi öğrenerek bu sıkıntılardan ve yorgunluktan kurtulabilirsiniz. Haliyle kışın daha yoğun iş oluyor ve insanlar da tüm kışı sinir küpü gibi geçiriyorlar. Bahar ve yaz ayları da bu sinirleri atmak için birebir çözüm oluyor. Bu bakımdan bahar aylarında biraz daha fazla doğaya bırakın kendinizi, havaların böylesine güzel olduğu bir zamanda eve tıkılı kalmayın. Doğa yürüyüşleri yapın, sportif faaliyetlere katılın ve aileniz ile birlikte bahar pikniği yapın. Tüm bunlar bahar yorgunluğuna ilaç gibi gelecek faaliyetlerdir.

  Bunların yanı sıra destekleyici ilaçlar kullanmakta yorgunluğunuza iyi gelecektir. Özellikle bitkisel olan ürünler en çok tercih edilenlerdir. Elbette her ilaç gibi bunları da doktor kontrolünde kullanmanız gerekecektir. Farklı sonuçlar almamak adına doktorunuza danıştıktan sonra, vitaminleri kullanmakta bir sıkıntı çekmezsiniz. Bu yöntemler sayesinde bahara merhaba, bahar yorgunluğuna elveda diyebilirsiniz.