Bahar Yorgunluğuna Karşı Ne Yapmak Lazım?

'Sağlık Rehberi' forumunda Belinay tarafından 30 Mart 2009 tarihinde açılan konu


 1. Bahar Yorgunluğuna Karşı Ne Yapmak Lazım?
  Nem düzeyindeki artış, insan vücudunda birçok etki yaratır. Solunum yollarında ödem oluşmasına, akciğere giden oksijen miktarının azalmasına neden olur, terleme fonksiyonun bozulması sonucu vücut toksinlerini atamaz, vücudun nem dengesi bozulur.

  [​IMG]

  Tepki olarak, oksijen miktarındaki azalmanın olumsuz etkilerinden kurtulmak için genel olarak damar sisteminde spazm (büzülme)olur. Büzülmenin sonucunda baş dönmesi, denge kaybı, halsizlik ve yorgunluk, hipertansiyon, kalp sıkışması, nefes darlığı, hareket ile sıkıntı hissinde artış, mide şikayetleri, ciltte kuruma dökülme ve saç dökülmesi gibi sıkıntılar yaşanır.

  EN iYi iLAÇ TATiLDiR

  Uyku ritmine dikkat etmeli, iyi bir uyku için, yatmadan önce ılık bir duş alın. l Hoşunuza giden konuları düşünün veya sizi mutlu edecek programlar izleyin.

  Bahar yorgunluğunun en iyi ilacı tatildir! Birkaç günlüğüne kent dışına kaçmayı deneyin.

  AZ VE SIK YİYİN

  Sabahları aç karnına 30-40 dakika basit egzersiz yapın. Her sabah kahvaltı yapın. Az ve sık yemek yiyin.

  Karbonhidrat içeren tahıllar yerine, tam buğdaylı, çavdarlı, yulaflı ve kepekli rafine edilmemiş tahılları tercih edin. Yorgunluğu azaltmış olursunuz.

  Kızarmış, kavrulmuş etler yerine, haşlanmış, fırınlanmış veya ızgarada pişmiş et ya da balık yiyin.

  Yemeklerde; haftada 1-2 kez yağsız kırmızı et, 2-3 kez beyaz et, 1-2 kez kuru baklagil ve her gün 1-2 kase yoğurt ve 1-2 dilim tahıllı ekmek tüketin.

  Ara öğünleri kesinlikle atlamayın. Günde 3 litre su için.

  Mevsiminde bulunan meyve ve sebzelerin bütün çeşitlerinden tüketin, özellikle B ve C vitaminleri ile potasyum, magnezyumdan zengin beslenmeye özen gösterin.

  Koyu demlenmiş çaylar yerine, bitki çayları tercih edilmeli.
    2. Cevap: Bahar Yorgunluğuna Karşı Ne Yapmak Lazım?


  Yorgunluk, hastalık belirtisi olabilir
  İlkbahar aylarında artan yorgunluğun birçok hastalığın belirtisi olabileceği bildirildi.


  Özellikle bahar aylarında birçok insanın yorgunluktan yakındığını belirten Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, yorgunluğun bahar yorgunluğu diyerek geçiştirilmemesi gerektiğini söyledi.


  Her yorgunluğun bahar yorgunluğuna bağlı masum bir yorgunluk olmadığını belirten Dr. Dinççağ, "Bu durumda çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü yorgunluk şikayeti aslında bir çok hastalığın belirtisi olabilir. Bahar yorgunluğu diyebilmek için hekimin hastayı muayene edip, diğer hastalıkların olup olmadığını ayırması gerekir. Yorgunluk belirtileri en çok kansızlık (anemi), şeker hastalığı (diyabet), hepatit (sarılık), bazı enfeksiyon hastalıklarında, tüberküloz ve bazı psikolojik bozukluklarda olabilir. Birçok hastalığın bir belirtisi olabilen kansızlık, aslında bir çok hastalığın ön belirtisidir. Kronik bir kan kaybının sonucu ortaya çıkabilir. Hepatitte yorgunluk önemli bir belirti olarak kendini gösterebilir" dedi.


  Uzun süren yorgunluk belirtileri olan hastaların, hekim kontrolünden geçmeleri gerektiğini ifade eden Dinççağ, "Yorgunluk belirtisi olanlarda gerekli tetkik ve tahliller yaptırılmalı. Çoğu kez bahar yorgunluğu deyip geçtiğimizde çok önemli bir hastalığı gözden kaçırmış olabiliriz. Yorgunluk nedeni ortaya koyulduktan sonra bahar yorgunluğu olduğu ortaya çıkar ise bu yorgunluğu yenmek için bol sıvı alınmalı. Taze sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmeli. Egzersiz yapılmalı. Antioksidanlar alınmalı. Sigara bırakılmalı. Uyku düzenine dikkat edilmeli. Stres ile başa çıkma yolları denenmeli. Kahvehane, kıraathane gibi duman altı mekandan açık havaya çıkılmalıdır" diye konuştu.
    3. Cevap: Bahar Yorgunluğuna Karşı Ne Yapmak Lazım?

  Bahar yorgunluğu diye tabir edilen rahatsızlıklar kimini çok fazla etkiliyor.Güzel bilgiler ellerine sağlık canım bu öneriler dikkate alındığı takdirde vucüt dengesi sağlanır ve etkilenme daha az olacaktır.:f40:
    4. Cevap: Bahar Yorgunluğuna Karşı Ne Yapmak Lazım?

  hiç sormayın ben bugün gözümü açamadım
  tavsiyelerini uygularız artık:f196:
    5. Cevap: Bahar Yorgunluğuna Karşı Ne Yapmak Lazım?

  hele bitki çaylarını hiç sevmem ama tabiki tatili çok severim he:f196:
    6. Cevap: Bahar Yorgunluğuna Karşı Ne Yapmak Lazım?

  güzel bilgiler teşşekürler.. belinay
    7. Cevap: Bahar Yorgunluğuna Karşı Ne Yapmak Lazım?

  Valla benim hiç bahar yorgunluğum yok...:f196:
  Tesekkürler Belinay ablacım..:f40:
    8. Cevap: Bahar Yorgunluğuna Karşı Ne Yapmak Lazım?

  Yaaa beni de çok etkiliyor bu bahar yorgunluğu. Ben de gözlerimi açamıyorum:(
  Yaw Sultanımm burda günde 3 litre su için diyo.Ben günde 2 bardak suyu zor içiyorum..:f106: Onun dışında kalanları uygulamaya çalışayım artık.:f40: Tatile de çooook var. Bu baharı yorgun geçircem heralde.Güzel bilgiler için teşekkürler Sultanııımm.:f40:
    9. Cevap: Bahar Yorgunluğuna Karşı Ne Yapmak Lazım?

  Benden denenmiş bir tavsiye sabah gözünüzü açar açmaz duşa girin faydası oluyor :f106: