Bahar Depresyonu ve Bahar Yorgunluğu

'Sağlık Rehberi' forumunda Blue tarafından 17 Mart 2009 tarihinde açılan konu


 1. Bahar yorgunluğu olarak başlayan, sonrasında ise bahar depresyonuna dönen ruh durumu, psikiyatrlara göre önemsenmesi gereken bir rahatsızlık çünkü eğer tedavi edilmezse ciddi sonuçlara yol açabiliyor...

  Yeni olana alışmak

  Klinik psikolog Rebia Erdoğan, baharda böylesi bir depresyon yaşanmasının nedenini açıklarken, "Bahar bir uyanışı sembolize ediyor. Ama uyanmalar iki şekilde olur. Uyandığın zaman bazen yapamadıklarını hatırlayarak uyanırsın ve ihtiyacın olanlara karşı yeni bir sürece başlamanın kaygısı da olabilir. Bu durumda çatışmalar yaşanabilir. Ayrıca baharda doğal olarak değişim, mevsime adaptasyon süreci oluyor. Bünyesinin ihtiyaçlarını ve enerjisini kontrol etmesinin getirdiği bir kaygı da yaşanabliir belki bu nedenle depresyon tetikleniyor" diyor. Erdoğan'a göre; Bahar depresyonlarında ağırlıklı olarak bünye, tüm kışın yorğunluğundan çıkma, sonra yeni bir harekete geçme ve yeni bir şeye alışmanın kaygısını taşıyor. Erdoğan, "Ben bu depresyonu, daha çok yeni başlayan süreçte, baharla birlikte yeni beklentilere hazırlanmakti kaygıyla açıklıyorum. Bütün sendrom içindeki beklentilerin, yaşanmışlıkların, yaşanmak üzere olanların veya yaşanması beklenipte yaşanmamışların devrini kapatması, terketmesi olarak açıklıyorum" diyor.

  Uyku sorunu Bahar yorgunluğunun belirtileri

  * Bitkinlik,
  * Neşesizlik,
  * Uyuşukluk,
  * Uykuya dalamamak ve uyanamamak,
  * Sürekli sıkıntı hali.

  Psikolog Nursel Telman ise bahar depresyonunda, kış saatinden yaz saatine geçmenin bile etkisinin olduğunu söylüyor. Telman'a göre, saat değişimi önemli çünkü insanlar zaten erken kalkamıyorken, bir saat daha erken kalkmak zorunda kalıyor. Ve vücut biyoritmi açısından bu önemli. Bunun yanı sıra havanın da etkisi küçümsenemez. Güneş yüzünü göstermeye başladıktan sonra her sıkıntıyı dağıtıyor ama bahar da aynı zamanda bir uyuşukluk da olabiliyor. Telman, "Bence insanlar için aydınlık saatler daha fazla ve dinlenemiyorlar ve o yorgunluğu yaşıyorlar. İnsanın yaşamında kaliteli bir uyku çok önemli. Eğer o uykuyu alırsa insanın yorulan beyinsel hücreler yenileniyor" diyor.

  Bahar yorgunluğunun insanları zorladığını ama biraz disiplinle sabahları erken kalkıp egzersiz yapmanın bu zorlanmayı ortadan kaldıracağını belirten Telman, "Baharın, doğanın uyanışını görmek harika bir olay. Kokular nefis geliyor, çiçekler açıyor. Oysa günümüz insanı ağırlıklı olarak şehirde yaşıyor ve çok büyük problemi var, doğayı göremiyor ki. Uyanıp servislere gidiyor, işyerleri suni olarak aydınlatılıyor" diyor.

  .Bahar yorgunluğu ve depresyonunu yenmek için öneriler


  * Özellikle kıştan bahara geçerken bol vitamin almak gerekiyor
  * Bol bol egzersiz yapmak gerekiyor
  * Gelenin getireceklerini bilmemenin kaygısını yaşamak yerine sürprizlerin güzel olduğunu düşünmek lazım
  * Baharın içinde, beklentilerin gerçekleşme ihtimaline hazır olmak lazım
  * Erken kalkmak da bahar yorgunluğunu atmak açısından çok önemli.
  * Uyku saatine dikkat etmek gerekiyor
  * Beynimizi organize etmemiz lazım ki bizim için yararlı olan emirleri versin.
  * İnsanın kendisini kötü haberlere, uyuşukluğa teslim etmemesi gerekiyor
  * İnsan silkinir ve ben şuyum, bunu yapmak istiyorum derse kendi dışındaki dünyayı da manipule edebilir.
  * Güne düzenli başlamak çok güzel bir olay sevgi verip sevgi aldığınız zaman artılar alıyorsunuz.

  Önlemler


  Baharda vücudun daha çok vitamin ve minerale ihtiyacı olduğunu belirten uzmanlar, şu uyarılarda bulunuyor:
  -Vücut özellikle de B ve C vitaminleri ile potasyuma ihtiyaç duyar. B ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde, potasyum da domates, patates ve kayısıda bol miktarda bulunur. Bu nedenle meyve, sebze, patates, kayısı tüketimini artırın.

  -Günde 3 litre su için. Yemek yemeden ve yatmadan önce azar azar içerek vücudunuza ihtiyacı olan suyu sağlayın.

  -Uyku ritmine dikkat edin. Rahat bir uyku için yatağa girmeden önce günlük bütün stres nedenlerinizi aklınızdan uzaklaştırın. Hoşunuza giden konuları düşünün veya hoşlandığınız bir film seyredin.

  -Hareket edin, bol bol güneşlenin, yürüyüş yapın.

  -Alkol kullanıyorsanız, mümkün olduğunca azaltın. Çünkü yorgunluktan kurtulmak için alkole sarılmak çözümü zor problemleri ortaya çıkarabilir. Bahar aylarında insan metabolizmasında oluşan değişiklikler beraberinde yorgunluğu da getiriyor. Bahar yorgunluğu bir hastalık olarak tanımlanıyor ve önlem alınması gerekiyor. Önlem alınmazsa bahar yorgunluğu kronikleşebiliyor.

  Kışın soğuk günleri yavaş yavaş yerini baharın neşesine ılıklığına bırakırken birçok kişide halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, uyku isteği gibi ortak şikayetler gözleniyor. Bu yakınmaların çoğu bahar yorgunluğuna bağlanıyor.
  Bu yorgunluğa bağlı olarak kalp ve romatizma hastalarında yakınmaların arttığını belirtiyor. Bahar yorgunluğu önlem alınmazsa kronik yorgunluk sendromuna da dönüşebiliyor.

  Bahar yorgunluğunun etkilerinden kurtulmak mümkün. Eğer yakınmalar süreklilik kazanmışsa ve kendinizi her zaman halsiz ve bitkin hissediyorsanız, kronik yorgunluk ile karşı karşıyasınız demektir.  Alıntı.
   


Similar Threads: Bahar Depresyonu
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Sonbahar Depresyonu ve Tedavisi 18 Ekim 2009
Sağlık Rehberi Sonbahar Depresyonunun Belirtileri 12 Eylül 2009
Sağlık Rehberi Bahar Yorgunluğuna Ne İyi Gelir? 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Bahar Aylarında Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Bahar Yorgunluğuna Karşı Ne Yapmalı? 17 Mayıs 2016