Bahar Alerjisi

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 5 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Bahar Alerjisi nedir,Bahar Alerjisinin nedenleri nelerdir,Bahar Alerjisi sebepleri,Bahar Alerjisi korunma yolları,Bahar alerjisi hakkında bilgi,


  [​IMG]

  Baharla birlikte polenler artar. Bu aylarda çimen, ot, çiçek ve ağaçların çiçek açmaları ile birlikte polenler atmosfere yayılırlar sonunda ağız, burun, göz ve ciğerlerimize kadar ulaşırlar. Özellikle rüzgârlı havalardan sonra polenler havaya daha çok dağıldığı için şikâyetler artar. Bazı süs bitkilerinin çiçeklerinin polenleri ise ağır olduğu için hava yolu ile dağılamazlar. Bunlar da arı ve böceklerle çevreye yayılırlar. En tipik bahar alerjisi alerjik rinit şeklinde görülür.


  Vücudumuzda alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olan maddelere “alerjen denir. (polen, küf, toz, hayvan tüyü, akarlar v.b.) Alerjenler hedef organlarda (burun ve gözlerde) bir takım biyokimyasal reaksiyonlara, salgılara neden olurlar bunlardan biri de histamindir. Histamin vücut sıvılarının damarlardan dokulara sızmasına neden olur. Bu da vücutta genel kaşıntı, gözlerde yaşarma, kızarıklık, burunda tıkanıklık ve akıntı, akciğerde ise sekresyon artışı, öksürük, hırıltı vb. neden olur.

  Medical Park Bahçelievler Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Ahmet Selvi; dönemsel alerjilerin en sık görülen şeklinin bahar alerjileri olduğunu belirterek, alerjiyi ve korunma yollarını anlattı:

  VÜCUDUN TEPKİSİ
  Alerji; vücudumuzun bağışıklık sisteminin kendisinden olmayan şeylere karşı gösterdiği aşırı tepki olarak tarif edilebilir. Bu tanımda iki önemli nokta var. Birincisi; vücudumuzun bir parçası ya da yapıtaşı olmayan, ancak bir şekilde vücudumuzla ilişki kuran, temasa geçen faktörler. Örneğin; yiyecekler, polenler, böcek ısırıkları, ilaçlar, hayvanlar gibi... İnsan vücudunun dış dünyayla ilişki kuran sistemleri örneğin cildimiz, bağırsak ve solunum sistemimiz ortamda olup biten şeylere karşı tepkisiz kalmaz. Kendisini savunmaya yönelik tepkiler verir. İkinci önemli nokta ise bu tepkinin bazı insanlarda aşırı olduğudur.

  AİLESEL VE GENETİK
  Alerjiye yatkın insanlar 'atopik' olarak adlandırılır. 'Atopi' bir hastalık değildir, ancak kalıtsal bir özelliktir. Aynı zamanda aileseldir. Aynı ailenin diğer bireyleri de benzer özellikler taşır. Atopik insanlarda alerjik bir hastalık gelişme riski yüksektir. Ebeveynlerin bir tanesinde alerjik bir hastalık varsa, doğacak bebekte diğer bebeklerden iki-üç kat daha fazla alerjik bir hastalık gelişme riski vardır. Ebeveynlerin her ikisinde de alerjik bir hastalık olması durumunda ise bu risk yedi kata kadar çıkmaktadır.

  HER ŞEY ALERJEN OLABİLİR
  Aşırı reaksiyona neden olan şeylere de alerjen adı verilir. Çevremizdeki her şeyin alerjik reaksiyona neden olma riski, ihtimali mevcuttur. Tozlar, yiyecekler, takılar, ilaçlar, parfümler, hayvanlar, bitkiler ve temizlik malzemeleri gibi... Bu listeyi, uzatmak mümkündür.

  DÜŞMANIMIZ: TOZLAR
  En sık karşılaşılan alerjenler tozlardır. Çünkü tozlar havaya karışabilirler. Cildimizin, gözlerimizin, burnumuzun ve bronşlarımızın kirlenmesi alerji reaksiyonlarına neden olur. Evlerdeki tozlar ve çok iyi bilinen bir alerjen olan maytlara vücudumuz ev sahipliği yapar. İşyerlerindeki tozlar da önemli bir alerji sebebidir.


  HAMİLELER DİKKAT ETMELİ!
  Alerjik hastalıkların gebelik sürecinde nasıl seyredeceğini kestirmek mümkün değildir. Gebelik kimyasal olarak anne adayı için son derece karmaşık bir süreçtir. Alerjik hastalıklar, gebelik süresince değişmeden devam edebilir. Alerji ile ilgili şikayetlerde gebeliğin sonlarına doğru azalma görülür. Hamileliğin sağlıklı bir şekilde sürebilmesi için kontrol altına alınmalıdır.

  BAHAR DÖNEMİNİ İLAÇ ALARAK GEÇİRİN

  Halılar, özellikle uzun tüylü olanlar ev tozu, mayt ve polenler gibi çeşitli alerjenleri biriktirir. Bu yüzden halılarınızı, yıkanabilir kilimlerle değiştirin.

  Alerjik bulguların başladığı dönemden iki hafta önce ilaç kullanmaya başlanmalıdır. Günlük hayatı olumsuz etkilenenler, polen dönemini ilaçlarla geçirmelidirler

  Dönemsel alerjilerin en sık görülen şekli bahar alerjileridir. Bazı insanlar için bahar mevsimi; hapşırık, burun akıntısı, gözlerde sulanma, batma veya nefes darlığı ile gelir.

  Bahar mevsiminde havaya bitki polenleri karışır. Çiçekli bitkilerin üremek için kullandıkları polenler, rüzgar yardımıyla bir bitkiden diğerine taşınır. Bu polenler özellikle hassas insanlar için son derece alerjiktir.

  Erken bahar döneminde çiçek açan ağaçların polenleri havaya yoğun bir şekilde karışır. Polenlerinin alerjiye neden olduğu iyi bilinen ağaçlar arasında zeytin, kavak ve çınar gelir.

  Polenlerden, insan vücudunda en çok gözler ve solunum sistemi etkilenir. Burundan akciğerlere kadar solunum sisteminin her kısmı alerjiden etkilenebilir. Alerji kendisini en sık bahar nezlesi ve astım şeklinde gösterir.

  EVDEKİ KEDİ VE KÖPEĞİN TÜYÜ ALERJİNİZİN ARTMASINI SAĞLIYOR

  Odada soyunmayın
  Dışarıda giydiğiniz giysilerinizi uzak yerlerde değiştirin. Vücudunuzdaki polenleri temizlemek için kısa süreli bir duş alın.

  Yağmurdan sonra dışarı çıkın
  Kuru ve rüzgarlı havalarda mümkün olduğu kadar dışarıya çıkmayın. Havadaki polenlerin erken saatlerde daha yoğun olduğunu unutmayın. Dışarıya çıkmak için en ideal zamanlar; öğleden sonraları ve yağmur sonrasıdır. Yağmur, havadaki polenleri temizler.

  Burnunuza vazelin sürmeyi ihmal etmeyin
  Dışarı çıkarken burun kanatlarına ve bıyık bölgesine vazelin ya da bu iş için üretilmiş jellerden sürebilirsiniz. Bu jeller polenleri tutarak, solunum yoluna giden polen sayısını azaltabilir.

  Çamaşırları dışarıda kurutmayın
  Havadakı polenler üzerine yapışacağından çamaşırlarınızı açık havada kurutmayın.

  Sabahları pencere açmamaya çalışın
  Polen mevsiminde özellikle sabah saatlerinde camlarınızı kapalı tutun. Filtreli klima kullanmayı deneyin.

  Hayvanları yatağınıza sokmayın
  Kürklerinde polen biriktirdikleri için evdeki hayvanlarınızı yatağınızdan ve koltuklarınızdan uzak tutun.

  Bahçıvanlığa bahar aylarında ara verin
  Çim biçme, ağaç budama ve bahçe bakımı gibi işlerden uzak durun.

  Dolaşmak için deniz kenarını tercih edin
  Polen mevsimini, polen yoğunluğunun daha düşük olduğu denize kıyı olan yerlerde geçirebilirsiniz.

  Bahar temizliğine çok önem verin
  Bahar temizliği, evinizdeki alerjenleri azaltmanın iyi bir yoludur. Rutin yaptığınız bahar temizliğine ek olarak alacağınız küçük tedbirler hayatınızı daha da kolaylaştıracaktır.

  Nevresimlerinizi 60 derecede yıkayın
  Yastık, yorgan, çarşaf ve nevresimlerinizi alerjik olmayan, toz geçirmeyen hurçlarda muhafaza edin. Çarşaf ve nevresimlerinizi 60 derecede yıkayın.

  Bebeklerde ek besine geçişte acele etmeyin
  Bebeklerin yiyeceklerle ilk kez tanışması sıkıntılı olabilir. Ek besin kullanırken acele edilmemeli, özellikle proteinli içerikli yiyeceklerin alerjiye neden olduğu unutulmamalıdır.