Baha Akşit Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 15 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Baha Akşit Kimdir  Baha Akşit Kimdir Biyografisi

  Baha Akşit, asıl adıyla Bahaeddin Akşit siyasetçi, doktor, eski milletvekili ve senatör. 27 Mayıs Darbesi sonrasında yapılan Yassıada Yargılamaları'nda idama mahkum edilen 15 kişiden biridir. Cezası daha sonra müebbet hapse çevrildi.

  Baha Akşit, o dönem Acıpayam'a, günümüzde ise Serinhisar'a bağlı bir kasaba olan Yatağan'da doğmuştur. Baha Akşit'in ailesi Yatağan'da Müftüler olarak anılmaktadır. Buna Akşit'in büyük dedelerinin buraya yerleşip, medrese kurmaları ve birçok alim yetiştirmeleri etkili olmuştur.

  Baha Akşit'in babası Arif Efendi bir medrese hocasıdır. Hitabeti çok etkili olan Arif Efendi, oldukça güçlü bir hafızaya sahiptir. Bölgesinde İnsan hiç bir kere okuduğunu unutur musözleriyle meşhur olmuştur. 1913'te İzmir Vilayeti (Aydın Vilayeti) Meclis-i Umumi azalığına seçilmiştir. I. Dünya Savaşı sonunda Milli Mücadele hareketine kendi bölgesinde katılmış ve Milli Mücadele'nin en önde savunucularından biri olmuştur. 1924 yılından ölümüne kadar Acıpayam'da müftülük yapmıştır. Yatağan Medresesi'nin son hocası olan Arif Akşit 1944 yılında Kula'da doktor oğlu Baha Akşit yanındayken vefat etmiştir.

  [​IMG]
   


Similar Threads: Baha Akşit
Forum Başlık Tarih
Biyografi Bahar Öztan Biyografi-Bahar Öztan Kimdir? 4 Ağustos 2014
Biyografi Yetenek Sizsiniz Türkiye İkincisi Baha Bayırlı Kimdir? 12 Mart 2013
Biyografi Gökçe Bahadır Makyajsız Hali 19 Şubat 2013
Biyografi Gökçe Bahadır Kimdir Resimleri 9 Ocak 2013
Biyografi Bahar Pınar Madak Kimdir 26 Kasım 2012