Bağırsaklara İyi Gelen Yiyecekler

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 14 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


  1. Bağırsaklara İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir bu sorunun yanıtını aşağıdaki kısa yazımızda bulabilirsiniz.

    Bağırsak hareketlerinin doğal ve düzenli olması, sindirim sisteminin doğru ve düzenli çalışması, tuvalete çıkabilme, gaz ve şişkinliğin önlenmesi için oldukça mühimdir.Her insanın bağırsaklarında besinlerin parçalanmasında kullanılan ve tehlikeli mikroorganizmalarla savaşan probiyotik adı verilen bakteriler bulunur. Bu nedenle bağırsaklara iyi gelen besinleri yiyecekleri bilmek gerekmektedir.İşte o yiyecekler:

    Öncelikle kuru Meyveler 3 tane kurutulmuş incir 1.5 gram, 2 adet kuru kayısı 1.7 gram ve 3 adet kuru erik yaklaşık olarak 1.9 gram besin lifi içermektedir bu besinleri tükettiğinizde hazmı kolaylaştırmaya yarar.Kepekli Tahıllar Bakliyat ürünleri gibi kepekli tahıllarda yüksek oranda besin lifi içerir. Kepekli tahılları sabah kahvaltılarınızda gevrek olarak sütle birlikte tüketebilirsiniz.

    Taze Meyveler Meyveler lif bakımından zengindir ve günlük ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerin çoğunu almanıza yardımcı olmaktadır.Sebzeler Bağırsaklar iyi gelen sebzeler arasında ilk sıralarda enginar, brokoli, şalgam, mısır, Brüksel lahanası ve patates gösterilmektedir.Süt Ürünleri Süt probiyotik bakımından zengindir ve her iki ana gruptaki probiyotikleri içermektedir.Aldığınız sütün etiketinde canlı ve aktif kültürleri içerir yazısı bulunuyorsa iyi bakteri içeriyor anlamına gelir.

    Su Gıdalar yoluyla alınan liflerin sindirilmesi, bağırsakların daha kolay çalışması için gün boyu alınan sıvı miktarı önem taşımaktadır.