Bağırsak kurtlarından nasıl kurtulabiliriz?

'Sağlık Rehberi' forumunda misafir tarafından 22 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Bağırsak kurtları neden olur belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi almak istiyorum. Bağırsak kurtlarından nasıl kurtulabiliriz?
   
 2. Cevap: Bağırsak kurtlarından nasıl kurtulabiliriz?

  İnsan vücudunun mide ile bağırsak arasında özellikle bağırsak içersinde yaşayan ve yediğimiz gıdalarla beslenen asalaklara bağırsak kurdu denmektedir.

  Bağırsak kurtlarında mutlaka kullanımı kolay parazit ilaçlarıyla tedavi yoluna gidilir. Bu ilaçlar bir defa kullanılır ve bir iki hafta sonra doz tekrarı yapılır. Tabi önemli olan mutlak suretle aynı evin içerisinde yaşayan tüm bireylerin bu ilaç tedavisine dahil olması gerekir. Ayrıca ev içerisinde genel hijyen sağlanmak zorundadır. Yani herkesin genel kullandığı yerlerin temizliği iyi yapılmalıdır. Kapı kolları, musluk başlıkları ve buna benzer genel kullanılan alanlardır. Yine kişisel hijyenin önemi çok büyüktür.
  Tırnaklar hiçbir zaman uzatılmamalı ve el ve tırnakların temizliği sürekli sağlanmalıdır. Tırnaklar mümkün olduğu kadar kısa kesilmelidir. Eğer bu tür durumlara dikkat etmezsek biz ne kadar ilaç tedavisi alırsak alalım aldığımız ilaç sadece bağırsaktaki kurtlara etki edeceğinden tırnak altında üreyen bağırsak kurtları bundan bir zarar görmeyecektir. Daha sonra ise tırnaktan yine elimize ağzımıza koyduğumuzda, tırnak yeme huyu olanlar tırnağını yediğinde bağırsağa geçerek biz hijyenimize önem vermedikçe kısır bir döngüye girecektir.


  alıntı