Badmintonu Kim Buldu

'Ders notları' forumunda Aysell tarafından 12 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


  1. M.Ö. 5. yüzyılda Çinliler, Badmintonun atası sayılan Ti Jian Zi adı verilen bir oyun oynarlarmış. Yine badmintona benzeyen bir oyun, 19. yüzyıl ortalarında Hindistanda poona adıyla oynanıyormuş. Birçok açıdan günümüz badmintonuna benzeyen bu oyunu gören İngiliz subaylar, 1860 yıllarında bunu ülkelerine getirmişler.

    Badminton, 1873′te İngilterede Badminton Houseda, ingiliz subaylarınca oynandı. Badminton ismi de buradan gelmektedir. Federasyonu uluslararası olup, 1934′te kuruldu. 80′den fazla ülke üyedir.

    Badminton, ilk kez 1972 Münih oyunlarında olimpiyat sahnesine gösteri sporu olarak çıkmıştır. İlk badminton dünya şampiyonası 1977 yılında yapıldı ve şu anda her üç yılda bir dünya şampiyonası düzenlenmektedir.Yine, 1988′de Seul Olimpiyatlarında bir kez daha denenen badminton, 1992′de Barselonada esas spor olarak ilk kez oynanmıştır. Asya ülkelerinin yanı sıra Danimarka ve İngilterede bu oyunda en iyi olan ülkeler arasında yer almaktadır. Badminton esasında atası sayılan sporlardan çok farklılaşmamıştır. Denebilir ki, 1800′lerde nasıl oynanıyorsa, bugün de aşağı yukarı o şekilde oynanmaktadır.