Badminton Vuruş Teknikleri

'Spor Gündemi' forumunda Merve tarafından 5 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Badminton Vuruş Çeşitleri

  Badminton Vuruşları

  Forehand
  Hazırlık aşamasında, vücut ağırlığı iki ayakta eşit dengeli şekilde ve bir ayak önde olmalıdır. Top ön ayak hizasında olmalı ve raket geriye alınmalı, aynı zamanda bilek yukarı kalkmış vaziyette olmalıdır.
  Topu serbest bırakma aşamasında, vücut ağırlığı ön bacağa doğru transfer edilmeli ve gözler top üzerinde olmalıdır. Vuruş sırasında, raket öne doğru sallanarak topun mantar kısmıyla buluşmalıdır. Ağırlık ön ayakta ve gözler topu takipte olmalıdır. Vuruştan sonra, bilekler hala yukarı vaziyetini korumalı ve kol ile vücut topun gidiş yönüne doğru takip etmelidir (follow through).

  Backhand
  Backhand servis atışı, oyuncuların büyük çoğunluğu tarafından kullanılan kolay ve başarılı bir vuruş şeklidir.
  Raket ve top vücudun ön tarafına alınır, topa raketin arka yüzüyle ve az salınımla vurulur.
  Hazırlık aşamasında, ağırlık iki ayakta dengelenmiş ve bir ayak önde olmalıdır. Top ve raket bel seviyesinin altında ve vücut önünde olmalıdır.
  Vuruş aşamasında, vuruş kolu kısa bir geriye salınımda bulunarak topun mantar kısmına vurulmalıdır.
  Vuruştan hemen sonra, vücut ağırlığı ön bacakta olmalı ve kol ile vücut topu vuruş yönüne doğru takip etmelidir.

  Forhand Smaç
  Smaç en temel hücum vuruşlarından birisidir. Smaç vuruşu sırasında, vücut ağırlığı iki ayakta dengeli bir şekilde olarak, raket baş üstünden geriye alınmalı ve kol dirseği bükülü olmalıdır.
  Raket mümkün olduğu kadar geri ve aşağı alınmalı. Topla olan göz teması kesilmeden ve raketin kafası omuz arkasında, diğer kol ve omuz topa doğru dönmüş vaziyette, vücut ağırlığı ön ayak üstüne doğru alınarak raket topa doğru sallanmalıdır.
  Topun mantar kısmıyla raket, kolun en gergin olduğu üst noktada buluşmalıdır. Vücut ağırlığı öne doğru aktarılarak vuruş sırasında iki omuz da fileye doğru dönmelidir.
  Vuruştan sonra kol ve raket topun gidiş yönüne doğru hareket ederek raket öne doğru düşürülmelidir. Hareketin oluşu sırasında top – göz teması esilmemelidir.

  Backhand Vuruşu
  Backhand hem savunma hem de hücum esnasında kullanılabilir. Eğer top smaç için çok alçaktan ve backhand tarafınıza gelmişse bu vuruş tercih edilir. Raket, elin avuç içi aşağıya gelecek şekilde tutulur ve topa aşağıdan yukarı doğru vurulur.
  Backhand baş üstü, yüksek gelen toplara vurabilmek ciddi çalışma isteyen zor vuruşlardan birisidir. Bu vuruş sırasında sırt rakip oyuncunun sahasına karşı dönülür, vücut dengesi ön ayak üzerinde, vuruş eli dirseği yukarı dönüktür.

  Vuruş sırasında vücut dengesi korunmalı, bilekler sıkı ve topa baş üstünde vurulmalıdır.
   


Similar Threads: Badminton Vuruş
Forum Başlık Tarih
Spor Gündemi Badminton nedir nasıl oynanır 9 Şubat 2014
Spor Gündemi Badminton nedir hakkında bilgi 9 Şubat 2014
Spor Gündemi Badminton nedir oyun kuralları 9 Şubat 2014
Spor Gündemi Badminton Yarışma Kuralları 6 Mayıs 2012
Spor Gündemi Badminton Ölçüleri 5 Mayıs 2012