Bademcik şişmesi ne iyi gelir evde bitkisel

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Bademcik şişmesi ne iyi gelir evde bitkisel

  [​IMG]


  Bademcik şişmesi en önemli belirtisi yutkunma zorluğudur. Yüksek ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, halsizlik, bulantı ve kusma da görülür. Ağrı bazen kulak bölgesine vurduğu da gözlenmektedir.

  Bakterilerle savaşabilecek adaçayı, kekiotu, mayıs papatyası gibi bitkilerin çaylarıyla ve limonlu suyla gün boyunca gargaralar yapılmalı ve lenf sistemini temizleyici yoğurtotu, aynısafa gibi bitkiler çay olarak kullanılabilir.

  [​IMG]
  Bademcik Şişmesi

  Bademcik Şişmesi bitkisel yöntemler

  Bademcik Şişmesi Sarımsak: Sarımsak da bademcik iltihabında oldukça iyi bir kök söktürücüdür. Günde 2 kapsül kadar tüketilecek olan sarımsak bademcik iltihabına iyi gelir.

  [​IMG]

  Bademcik Şişmesi Tuzlu gargara:İltihaplı bademcikleri temizlemenin bir yolu da tuzdur. Bunun için 1 çay bardağı su ile 1 çay kaşığı iyotsuz tuzu karıştırarak gargara yapabilirsiniz.

  [​IMG]

  Bademcik Şişmesine Adaçayı etkilidir :1 bardak kaynar suya, 10–12 gram adaçayı konulup, 5 dakika kaynatılır. Oluşan karışımla boğaz gargara yapılır.

  [​IMG]

  Bulabilirseniz Erik yapraklarını kaynatıp, su ile gargara yapabilirsiniz.  Yukarıda bahsettiğimiz pratik yöntemlerin yanısıra farklı kürlerle de bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

  Bademcik Şişmesine Siyah Turp ve Bal Kürü
  Av evvel bahsettiğimiz pratik yöntemleri uygulamaya başladıysanız yarını da düşünerekten Siyah turp bal kürünü akşamdan hazırlamaya başlayabilirsiniz. Siyah turpun içini iyice oyunuz ancak oyduğunuz kısım yine turpta kalacak. İçini oyduğunuz siyah turpa yeteri kadar balı koyarak; turpu bir bardağın üzerine yerleştirip sabaha kadar bekletiniz. Bardağa süzüleni içtiğinizde boğaz ağrısı hafiflediğini göreceksiniz.

  [​IMG]

  Bademcik şişmesine Ebegümeci Kürü

  Ada çayı başlı başına boğaz ağrısı için iyi gelse de, Ada çayını ebegümeci ile güçlendirerek boğazda gargara yapabilirsiniz. 3 ölçü ada çayına 1 ölçü ebegümeci kullanabilirsiniz. 7-8 dakika kaynatılarak sabah öğle akşam gargara yapılarak, boğaz rahatlatılabilir.

  [​IMG]  Sirke

  Boğaz enfeksiyonları için üzüm ya da elma sirkesi oldukça etkilidir. Sabah akşam sirkeli su gargara yaparak hem boğazınızı rahatlatabilir hem de enfeksiyonun sebep olduğu kötü kokuları bastırabilirsiniz.

  [​IMG]

  Boğaz ağrıları ve Bademcik şişmesi dikkat edilmesi gereken hususlar

  Kesinlikle Sigara içilmemelidir!

  İltihaba karşı boğazı soğuk tutmak gerekir. Kaymaklı dondurma bu görev için çok uygundur.

  Burundan nefes alıp vermek önemlidir. Havadaki pek çok yabancı madde, daha uzun olan burun yolunda süzülecek ve bademciklere ulaşamayacaktır.

  Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için Açık havada yürüyün ve spor yapın