Bademciğe dikkat

'Sağlıklı Yaşam' forumunda HazaN tarafından 20 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu


 1. Denizli Devlet Hastanesi çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Hasan Akşık, bademcik iltihabının eklem romatizmasına yol açtığını söyledi.

  Dr. Akşık, çocuklarda görülen romatizmaların büyük çoğunluğunun, bademcik iltihabına yol açan A grubu beta hemolitik streptokok enfeksiyonlarına bağlı olarak meydana geldiğini belirtti.

  Beta mikrobuyla geçirilen bademcik iltihabının bir iki hafta sonra el ve ayak bileği, diz ve dirsek gibi büyük eklemlerde ağrılı, şiş ve kızarık iltihaba yol açtığını kaydeden Akşık, "Ayak eklemlerinde oluşan iltihap, çocuğun üzerine basamayacağı kadar ağrılıdır. Buna ateş de eşlik eder. Yeterli ilaç tedavisi yapıldığında, hiçbir hasar bırakmadan tamamen iyileşir" dedi.

  Eklem romatizması sırasında kalp romatizması da oluşabileceğini ifade eden Akşık, mutlaka doktor kontrolü altında, hastanede yatırılarak tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Hastalık iyileştikten sonra tekrarlamaması için 20 yaşına kadar düzenli olarak koruyucu antibiyotik tedavisi uygulanması gerektiğini de anlatan Hasan Akşık, "Eklem romatizması tamamen iyileşmesine rağmen kalp romatizmasında kalp kapakçıklarında hasar oluşma ihtimali çok fazladır ve ilerleyen yıllarda kalp hastalıklarına yol açmaktadır" şeklinde konuştu.
    2. Bilgiler için teşekkürler.
    3. Bilgiler için teşekkürler Hazanım ah birde tedavi için antibiyotik demeseler.O kadar zararı varki keşke başka çözüm yolu bulunsa..Doğal bitkisel ve daha az zararlı bir tedavi.Her zaman doğal olandan yanayım..
    4. bilgi ve paylaşım için teşekkürler sultanımmmmm
    5. Bilgiler için teşşkürler hazan
    6. evet çok iyi biliyorum benim bademciklerim küçükken eklem ağrısı yapmıştı ve aldırdık teşekkürler hazanım
    7. Bilgi için teşekkürler
    8. bilgi için teşekürler Hazan , benimde başım derte bu bademciklerle he :):f118:
    9. bademciklerin iltihaplanmasına tıp dilinde tonsilit denir. bademcikler şiş, kırmızı ve yeşilimtrak beyaz renkte cerahatlı görünümdedir. Yutkunma sırasında ağrı yapar. Hastada kırıklık, baş ağrısı ve vücut ağrıları vardır. Hastalık birdenbire üşütme ve ateş ile başlar. Gereği gibi tedavi edilmezse orta kulak iltihabı, böbrek iltihabı, romatizma ve kalp hastalıklarına neden olabilir.

  Bademcik denilen tonsiller, boğazın her iki yanında yer alan, vücudun savunma sisteminin bir parçası organlardır. Üzerindeki çok sayıda delikten içeri giren mikroplar, organın içinde zararsız hale getirilir ve ölü hücreler tekrar bu delikten dışarı atılır, ayrıca antikor üreterek vücudun savunmasına yardımcı olurlar.Ancak bu deliklerin çeşitli etkilerle tıkanması sonucu iltihap yayılarak tüm organı tutar ve bir enfeksiyon kaynağı haline gelir.Bademciğin şişmesi, boğaz ağrısı, ateş, kırgınlık ve yutma güçlüğü akut iltihabın belirtilerindendir. Çocuklarda çok daha aktif birorgan olduğundan iltihabı da daha sık görülür. Tedavisinde etken mikroplara etkili antibiyotikler, anti septik boğaz gargaraları,antienflamatuar ve ağrı kesici türü ilaçlardan yararlanılır.Bademciklerin görev yapamayıp, bizzat kendinin enfeksiyon kaynağı haline gelmesi kronik bademcik iltihabı demektir. Hastanın şikayetleri, akut olanlara nazaran daha müphemdir. Küçük bir tahrişsonucu hemen ağrı ve yutma güçlüğü oluşurken, düşük dereceli bir ateş ve zaman zaman ağız kokusu şikayetlerdendir. Dolayısıyla sık sık enfeksiyon atağı geçirilmeğe başlar. Muayenede;bademciklerin etrafında kızarıklık olması, çevre dokulara yapışıkolmaları boğaz kültürü sonucunun pozitif olması, kan değerindeki bozulma, tanı koydurur.
  Bazen anaokulu çocukları ile ilkokul öğrencileri arasında halk arasında "beta" tabir edilen Beta Hemolitik Streptokok salgını olur. Bu mikroba karşı konkada oluşan antikor (kısaca ASO)'un kan değerlerinin normalde 200'ün altında olması gerekirken çok yüksek olması durumunda Akut Romatizmal Kalp Hastalığıdenilen eklemleri tutan ve kalp kapakcıklarında kalıcı hasara yol açan bir hastalık riski çok artar. Beta mikrobunun tedavisindepenisilin ve türevleri kullanılır. Ancak bademciğin enfeksiyon kaynağı haline gelmesi durumunda kan ASO değerleri bir türlü düşmeğe fırsat bulamaz ve bu antikor gidip kalp kapakçığını tutarak,bozulmasına yol açar. Dolayısıyla beta mikrobu taşıyıcısı bubademciklerin çıkarılması gerekir.
  Bazen de bademcikler yutmayı ve konuşmayı engelleyecekderecede iri olabilir. Bu durumda organ hasta olmasa bile zararını önlemek amacıyla alınması söz konusudur.
  Özetleyecek olursak; 1- Sık enfekte olan kronik bademcikiltihabı, 2- Beta mikrobu taşıyıcısı bademcikler, 3- Aşırı büyükbademciklerin ameliyatla alınmaları gerekir. Bademcik için yaş sınırı 3 yaştır. Yani 3 yaş altında bademcik ameliyatı yapılmamalıdır. Gene aynı tip bir organ olan geniz eti ya da bademciği içinse böyle bir alt sınır yoktur.
  Ameliyat, çocuklarda genellikle, genel anestezi altında yapılır. Kısa süren bir ameliyat olup, bugünün modern tıp imkanlarıyla minimal komplikasyonu vardır. Ameliyat yeri ortalama bir hafta içinde iyileşir. Bu dönemde antibiyotik ve ağrı kesiciler kullanılır. Başlangıçta sulu, giderek yarı katı yiyecekler ve 10 gün içinde de normal katı gıdalara geçilebilir. Bademcik ameliyatı iyi yapıldığında ve doğru gerekçelerle alındğıında hastanın şikayetlerinde bariz bir düzelme olur ve genel durum da hızla düzelir. Halkarasında yanlış bilinen bir konu, bademciklerin alındığında, savunma sisteminin zayıflayacağıdır. Böyle bir durum, yapılan klinik araştırmalarla ispatlanmamıştır. Çocuklarda haklı gerekçelerle alınan bademciklerin görevini boğazımızdaki başka dokular üstlenir. Erişkin hastalarda ise zaten bademcik büyük ölçüdefonksiyonunu yitirdiğinden eksikliğinden dolayı bir problem çıkmaz. Ancak tahriş edici etkenlere sürekli maruz kalan kişilerde farenjittablosu müzminleşebilir. O nedenle sigara, kirli hava boğaz için her zaman zararlıdır.
  Bademcik ameliyat yapılmasına karar verilen çocuklarınailelerinin yaşadığı en büyük korku anestezi korkusudur. Bu korku aslında yersizdir. Çünkü fazla abartılmakta ve yanlış bilgileredayanmaktadır. Genel anestezi yurdumuzda yüzbinlerce kez uygulanmakta ancak 20-30 binde bir ölüm duyulmaktadır. Riskinbundan çok daha fazla olduğu durumlarla günlük hayatta sık sık karşılaşmıyor muyuz? Mesela kaldırımda yürürken araba çarpamaz mı? Bu durumda kaldırımda yürümeyelim mantığı elbette kabul edilemez. Ancak ameliyat ne kadar küçük olursa olsun, hafife alınmamalı her türlü tedbiri anestezist gözetiminde almalıdır. Tüm incelemeler sonucu, anestezi uzmanının muayenesindengeçerek "ameliyat olabilir" oluru olan aileler rahat olup, hekimlerine biiznillah güvenmeleri gerekir.
    10. bilginlendirme için tşk ler HAZAN:f118: