Bacak Varisleri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 3 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Varis Nedir
  Bacak Varisinin Nedenleri
  Bacak Varisinin Tedavisi

  [​IMG]

  Varis : Bacak toplar damarlarının genişleyip, uzayıp, kıvrılıp çirkin bir görünüm alması halidir.

  Toplar damarların genişlemesi,uzaması,kıvrılması ve damar duvarının incelmesidir.Erişkin bayanların yüzde 40 ında,erkeklerin yüzde 10 unda görülmektedir. Toplar damarlarda bacaklardan taşınan kanın geri dönüşünü engelleyerek damarları basınçtan koruyan kapakcık sistemleri vardır.Varisin en önemli sebebi bu kapakcıkların bozulmasıyla kalbe dönen kanın yerçekimi etkisiyle damarlara basınç yapmasıdır. İkinci sıklıktaki sebebi yüzeyel toplardamarlardaki kanı derin toplardamarlara taşıyan birleştirici(kominican) damarların yetersizliğiyle toplardamarlardaki basıncın artarak genişlemesidir. Üçüncü sebepse derin toplardamarların tıkanması ve tüm kanın yüzeyel toplardamarlarla taşınması sonucu damarların genişlemesidirki bu sebep varsa varis kesinlikle tedavi edilmez çünkü kanın döneceği damar kalmadığından bacakta beslenme sorunu olacaktır.

  NEDENLERİ:


  Cinsiyet(kadınlarda hormonların etkisiyle damarların zayıflaması ve hamilelikte karın içi basıncın artması sebebiyle daha sıktır)
  Ailevi yatkınlık(ailesinde varis olan bir kişinin varis olma ihtimali normalden daha yüksektir şöyleki varisi olan bir kişinin diğer aile fertlerinde varis yokken dahi yüzde 95 oranda kapak yetersizliği tesbit edilir)
  Meslek(öğretmenlik,berberlik, cerrahlık gibi uzun süreli ayakta durarak çalışılan mesleklerde daha sık varis oluşmaktadır

  BELİRTİLERİ:


  Damardaki değişikliğe bağlı olarak bacakta şişme,ağrı,sızlama,gece krampları, kaşıntı ve kozmetik açıdan hoş görünmeyişin getirdiği psikolojik sorunlar.

  KILCAL VARİS (telenjiektazi):

  Genellikle bacaklarda ve bazen yüzde görülmekle beraber vücudun her yerinde görülebilir. Kılcal damarların genişlemesiyle ortaya çıkar ve giderek yaygınlaşır. Özellikle etek giyen bayanlarda ciddi kozmetik rahatsızlık yapmaktadır.

  TEDAVİ:


  Ameliyatsız tedavi yöntemleriyle 1 mm ile 20 mm arası genişlikteki tüm varisler tedavi edilebilmektedir.Uzun yıllardır ameliyatla tedavi edilen varisler giderek yaygınlaşan bir şekilde ameliyatsız olarak tedavi edilmektedir.Bu tedavi kalın varislere skleroterapi (ilacın damar içine yapılarak o damarın yok edilmesi), kılcal varislereyse laser ve radyofrekans uygulaması şeklindedir.Her üç yöntemledede hiç iz bırakmadan bacaklarda güzel bir görünüm sağlanır.Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.Tedavi edilen varis sonsuza kadar tekrarlamaz.

  alıntı
    2. Cevap: Bacak Varisleri

  Uff Çok Fena Ya ALLAH Göstermesin..:(
    3. Cevap: Bacak Varisleri

  1mm İle 20mm'den Fazlaysa Tedavisi Yokmu ?
    4. Cevap: Bacak Varisleri

  Tabiki var ama daha kalın damarlı varisler ameliyatla tedavi ediliyormuş.

  Hasta damarı tedavi etmek mümkün olmadığından, tedavi hasta damarı yok ederek gerçekleştirilir.

  Bunun için üç prensip mevcuttur: iğne ile yapılan skleroterapi, ambulatuvar flebektomi ve stripping. Dördüncü ama az kullanılan bir yöntem de endolaser tekniğidir.

  En çok kullanılan yöntem skleroterapidir . Doktor bölgeye salisilat ve iyot bazlı bir karışımı iğneyle zerk eder. Vücut reaksiyon olarak elyaflı bir doku oluşturarak damarı tıkar. Birkaç hafta içinde damar sertleşir, büzülür ve yok olur. Böylece kan sağlıklı damarlardan kendine yeni bir yol oluşturur. Tedavi muayenehanede yapılabilir ve anestezi gerektirmez. Hemen hiç ağrıya neden olmaz ve hastanın normal hayatına devam etmesine imkan verir. Kırmızılık, şişlik, morluk gibi ikincil etkileri de hafiftir.
  Hastanın iyot alerjisi bulunuyorsa ambulatuvar flebektomi yöntemi uygulanır. Bu daha hassas bir tekniktir. Bu teknik lokal anestezi ile orta kalınlıktaki damarlara yapılan cerrahi bir müdahaledir. Cerrah üst deride 2-5 cm aralıklarla yaptığı 2-3 mmlik kesiklerden çalışır ve tığa benzer bir aletle istenmeyen damarın ucunu çıkararak yok eder. Sonuç skleroterapiyle aynıdır.

  Stripping ise genel anestezi altında yapılan oldukça karmaşık bir yöntemdir. Kalın damarların tedavisinde kullanılır. Ancak bu yöntem gittikçe daha az uygulanmaktadır. Damarların skleroterapiye cevap vermeyecek kadar bozulmuş olduğu %10luk durumlarda kullanılan bir yöntemdir.
  Varis problemi yüzünden alınan damarlar sadece %10luk bir kan taşıma sisteminin parçaları olduğundan sağlık için bir tehlike oluşturmazlar. Doğru tanı ve iyi bir müdahale ile tüm tedaviler iyi sonuç verir.
  Varis hastalığında önemli olan problemin kaynağını kurutmaktır. Varis tedavisinde önemli olan bir husus daha kalın varislerden tedaviye başlayarak incelere doğru gitmek, üst varislerden altlara doğru devam etmek ve daima ilk tedavi edilenlerin iyice kurutulduğuna emin olmaktır. Kaçınılması gereken hata ise sadece görünen varislerin tedavi edilmesidir.
  Tedaviler genellikle kesin bir çözümdür ancak nadiren tekrarlayabilir. Genel anlamda yeni varisler oluşabileceği için düzenli aralıklarla hekim kontrolünde kalınması tavsiye edilir.
    5. Cevap: Bacak Varisleri

  Benim de hem işim gereği hem de kalıtımsal olarak, babamda da vardı, bacaklarımda belirrtilerini fark ediyorum. Bu sorunu çözmek için vars çorbı kullanmalıymışım öyle diyorlar ama bu sıcaklarda da kullanmak çok zor oluyor, çeşitli bitkisel kremlerin bu soruna iyi geldiğini filan duydum. Mesela böyle, :: Firsatciyiz.com ::
  , bir krem kullansam nasıl sonuç alabilirim diye çok merak ediyorum??